Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Google shënon lindjen e zbuluesit të Lacto bacterium bulgaricum dr. Stamen Grigorov

Foto: Wikipedia

Në faqen fillestare Google shënon lindjen e dr. Stamen Grigorov (1878-1945) – mikrobiolog dhe mjek bullgar, zbulues i Lacto bacterium bulgaricum (Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, i njohur gjithashtu si Lactobacillus bulgaricus). Bakteri ushqehet me laktozë dhe prodhon acid laktik, i cili e tharmëton kosin. Haset lirisht në natyrën bullgare. Bakteri është i përshkruar për herë të parë në vitin 1905 nga studenti bullgar Stamen Grigorov në një raport të mbajtur në institutin “Pasteur” në Paris.

Në saje të Lactobacillus bulgaricus kosi funksionon si një probiotik natyror, i cili ndikon në mënyrë të favorshme në organizmin e njeriut. Një prej probitikëve të parë në botë është i përpunuar nga prof. Nikolla Aleksandrov gjatë viteve 80 të shekullit XX në Bullgari pikërisht në bazë të Lactobacillus bulgaricus.


Më shumë nga rubrika

U miratua Plani Kombëtar për Vaksinimin kundër Covid-19

Në një mbledhje të Këshillit të Ministrave u miratua Plani Kombëtar për Vaksinimin kundër Covid-19. Këtë e njoftoi në një brifing Ministri i Shëndetësisë profesor Kostadin Angellov. Në hartimin e planit u shfrytëzuan rekomandimet e Organizatës..

botuar më 20-12-04 12.47.MD
Hanoj

Mijëra njerëz në Vietnam e mbajnë Bullgarinë në zemër

Në fillim të vitit 2020 Bullgaria dhe Vietnami shënuan 70 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike midis tyre. Vendi ynë është një nga shtetet e para, pas Kinës dhe Bashkimit Sovjetik, që zyrtarisht e njohu Republikën Demokratike Vietnam më 8 shkurt..

botuar më 20-12-04 6.15.PD

Një projekt bullgar për monitorimin e ajrit fitoi çmim prestigjioz evropian

Një projekt për monitorimin dhe analizën e ajrit i bullgarëve Dimitar Rangellov, Stanisllav Dimitrov dhe Emill Kirilov, zuri vendin e tretë prestigjioz në kategorinë Urban Mobility ("Lëvizshmëria Urbane") në një nga garat më të mëdha evropiane EIT..

botuar më 20-12-02 4.00.MD