Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryesia e Komunitetit Mysliman në Bullgari kritikoi "Charlie Hebdo”

Foto: arkiv

Kryesia e Komunitetit Mysliman në Bullgari kritikoi numrin e fundit të revistës franceze "Charlie Hebdo”, e cila përmban një karikaturë të Presidentit turk Rexhep Erdogan. Në deklaratën e postuar në faqen e internetit të Kryesisë së Komunitetit Mysliman theksohet se "Charlie Hebdo” është një revistë satanike. Kopertina e numrit të fundit ka arritur “fundin” e paturpësisë, pafaytyrësisë, vulgaritetit dhe mosrespektimit të të drejtave dhe dinjitetit të njeriut.

Sipas Kryesisë së Komunitetit Mysliman në Bullgari, jo vetëm karikaturat e profetit, por edhe ato të Erdoganit janë të papranueshme. Theksohet se "Charlie Hebdo” publikon karikatura të Profetit Muhamed, të cilat "antagonizojnë botën tonë". Sipas selisë së myslimanëve bullgarë, liria e fjalës duhet të jetë "në kuadrin e etikës njerëzore".


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 265

Mjekët familjarë tashmë do të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19 Që nga sot mjekët familjarë do të mund të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19, njoftojnë reporterët e BNR-së – “Horizont”. Kjo mund të ndodhë edhe në..

botuar më 20-11-27 6.02.MD

Mjekët familjarë tashmë do të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19

Që nga sot mjekët familjarë do të mund të lëshojnë talon për PCR test falas për Covid-19, njoftojnë reporterët e BNR-së – “Horizont”. Kjo mund të ndodhë edhe në mënyrë elektronike. Kushti është që pacienti të ketë të paktën dy nga simptomat e..

botuar më 20-11-27 5.54.MD

Presidenti Rumen Radev: Maqedonia e Veriut në BE - pa gjuhë urrejtjeje

Presidenti Rumen Radev tha se Bullgaria duhet të bjerë dakord për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në Bashkimin Evropian, pasi njihen faktet objektive historike dhe "kur procesi i zhdukjes së gjuhës së urrejtjes dhe..

botuar më 20-11-27 5.29.MD