Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Bojko Borisov përshëndeti homologen e tij serbe Ana Brnabiq

Foto: BGNES- arkiv

Kryeministri Bojko Borisov përshëndeti Ana Brnabiq për rizgjedhjen e saj në krye të qeverisë serbe, transmetoi BTA. Ju përkrah krejtësisht dhe ju përshëndes për deklaratën e bërë se qeveria serbe do të jetë proevropiane.

Bullgaria edhe në të ardhmen do të jetë një përkrahëse e madhe e integrimit evropian të Serbisë. Ju përshëndes për krijimin e resorit të ri qeveritar për të drejtat e njeriut, të drejtat e pakicave kombëtare dhe dialogun publik. Për Bullgarinë realizimi i të drejtave të pakicës kombëtare bullgare në Serbi është një çështje shumë e rëndësishme. Shpresojmë tek Ju për mbrojtjen e tyre dhe sigurimin e kushteve për realizimin e të gjitha të drejtave të tyre në përputhje me legjislacionin serb, thuhet në përshëndetjen e Kryeministrit bullgar.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia beson se nuk është e detyruar të blejë armë nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa Serbia do të vazhdojë të armatoset me armë ruse, kineze dhe të tjera, tha Presidenti Aleksandër Vuçiç. Deklarata vjen pavarësisht frikës në regjion dhe..

botuar më 21-10-15 4.09.MD

Fillon fushata e tretë parazgjedhore brenda një viti, kësaj here “2 në 1”

Që nga 15 tetori deri në ditën e reflektimit 13 nëntor Bullgaria është në një fushatë parazgjedhore. Për herë të parë në historinë tonë demokratike do të votojmë herën e tretë për parlament për më pak se një viti kalendarik. Zgjedhjet e..

botuar më 21-10-15 6.15.PD

Surpriza para votimit të ardhshëm për kreun e shtetit

Bullgaria është në pragun e fushatës së parë zgjedhore 2 në 1 në historinë e saj demokratike. Mbajtja e një votimi presidencial dhe parlamentar në të njëjtën datë (14 nëntor) ngre një sërë pritjesh tek kandidatët për dy nga qendrat më të..

botuar më 21-10-13 4.16.MD