Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shtetësia bullgare mund të përfitohet kundrejt investimeve afatgjata

Foto: capital.bg

Deputetët miratuan në lexim të parë korrigjimet në Ligjin për nënshtetësinë bullgare. Ato parashikojnë marrjen e nënshtetësisë bullgare kundrejt investimeve afatgjata dhe krijimit të vendeve të punës.

Këta hapa u ndërmorën pas kritikave të Komisionit Evropian, i cili para disa ditësh i dërgoi letër Bullgarisë me paralajmërimin për fillimin e një procedure penale. Pas debateve në Parlament shumica ra dakord se shtetësia kundrejt investimeve në kushtet e pandemisë ndihmon për rimëkëmbjen e ekonomisë dhe nuk duhet të refuzohet krejtësisht.

Më shumë nga rubrika

Hanoj

Mijëra njerëz në Vietnam e mbajnë Bullgarinë në zemër

Në fillim të vitit 2020 Bullgaria dhe Vietnami shënuan 70 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike midis tyre. Vendi ynë është një nga shtetet e para, pas Kinës dhe Bashkimit Sovjetik, që zyrtarisht e njohu Republikën Demokratike Vietnam më 8 shkurt..

botuar më 20-12-04 6.15.PD

Një projekt bullgar për monitorimin e ajrit fitoi çmim prestigjioz evropian

Një projekt për monitorimin dhe analizën e ajrit i bullgarëve Dimitar Rangellov, Stanisllav Dimitrov dhe Emill Kirilov, zuri vendin e tretë prestigjioz në kategorinë Urban Mobility ("Lëvizshmëria Urbane") në një nga garat më të mëdha evropiane EIT..

botuar më 20-12-02 4.00.MD

Një shëtitje në Sofjen me dëborë

Sofja dhe dëbora e parë këtë dimër. Herët në mëngjes më 30 nëntor dëbora në qendër ende nuk ishte pastruar. Megjithatë transporti urban lëvizte sipas orarit. Mbulesa e bukur e dëborës na bëri që të shkëputemi pak nga jeta jonë e rëndomtë...

botuar më 20-12-02 11.16.PD