Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Partia Socialiste Bullgare është kundër hapjes së negociatave për anëtarësim evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut

Foto: BGNES

“Nuk ka kusht sesi Bullgaria të pranojë të hapen negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE.” Kjo theksohet në pozitën e Zyrës Ekzekutive të Partisë Socialiste Bullgare, njoftojnë nga qendra e shtypit të partisë në opozitë. Sipas socialistëve pajtimi bullgar nuk mund të tregtohet ose të jepet nën presion nga jashtë. “Pozita bullgare duhet të jetë kategorike për shfrytëzimin e emrit të plotë kushtetues Republika e Maqedonisë së Veriut si vend-kandidat”, theksohet në pozitë.

Mbrapsje të parregulluara qartë në këtë drejtim mund të vënë nën pikëpyetje tërësinë territoriale dhe sigurinë kombëtare të Bullgarisë, theksohet në pozitë.


Më shumë nga rubrika

Rosica Mateva

Pushuesit në Bullgari nuk do të mund të votojnë më 11 korrik

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve - KQZ vendosi që njerëzit që do të pushojnë më 11 korrik, kur do të zhvillohen zgjedhjet e parakohshme, dhe nuk kanë adresë të regjistruar në vendpushimin përkatës nuk do të mund të votojnë. Arsyeja është se nuk ka..

botuar më 21-06-24 6.00.MD
Presidenti Radev

Bullgaria ka një pozitë të qartë ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut

Para mbledhjes në Këshillin Evropian në Bruksel, Presidenti Rumen Radev komentoi se muajin e gjysmë të fundit Bullgaria ka qenë nën presion të jashtëzakonshëm nga partnerët evropianë që pikërisht në këshillin e sotëm të nisen negociatat për..

botuar më 21-06-24 3.52.MD
Piloti i vdekur Valentin Terziev

Kutia e zezë e MiG-29 u hoq nga deti

U hoq nga deti kutia e zezë e avionit MiG-29 që u rrëzua në Detin e Zi, pilotuar nga majori i vdekur Valentin Terziev . Avioni u zhduk në det afër Shablla gjatë një stërvitjeje natën e 9 qershorit. Informacioni për shkaqet e aksidentit duhet të..

botuar më 21-06-24 1.06.MD