Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ekaterina Zaharieva: Bullgaria nuk i thotë “jo” anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE

Foto: BGNES

“Gjithnjë e më e sigurt është, se Bullgaria do të bllokojë Maqedoninë e Veriut dhe ajo nuk do të fillojë negociatat me BE”, deklaroi para mediave vendase Kryeministri  maqedonas Zoran Zaev, duke paralajmëruar, se vendimi mund të shkaktojë ngjarje të padëshirueshme në të dyja vendet. Ai tha gjithashtu, se vendi i tij kurrë nuk do të vendoste veto ndaj popullit bullgar.

Nga ana e saj Ministrja e Jashtme Bullgare Ekaterina Zaharieva komentoi për BTV, se Bullgaria i thotë “jo” fillimit të negociatave me BE, por jo anëtarësimit të Maqedonisë se Veriut në BE. “Askush nuk kundërshton të drejtën e tyre të vetëdeklarimit  dhe ta quajnë gjuhën e tyre ashtu siç dëshirojnë, por ne nuk jemi dakord që kjo e drejtë të bazohet në urrejtjen, vjedhjen e  historisë dhe mohimin e Bullgarisë”, komentoi ajo. “Siç kanë filluar, ata do të fillojnë të mohojnë dhe ekzistencën e kombit bullgar”, tha në përfundim Ministrja Zaharieva. 


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 362

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19 Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u..

botuar më 21-03-04 5.55.MD

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19

Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u bë e qartë gjatë prezantimit të platformës së krijuar nga "Shërbimet e..

botuar më 21-03-04 5.03.MD

Udhëheqësit e shtetit nga e gjithë bota përgëzuan bullgarët me rastin e Festës Kombëtare - 3 Marsit

Presidenti Rumen Radev mori letra urimi nga krerët e shteteve në të gjithë botën me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit, njofton qendra e shtypit pranë presidencës. Midis tyre janë urimet nga Presidenti i Federatës Ruse Vlladimir..

botuar më 21-03-04 3.33.MD