Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lideri i opozitës bëhet sanitare-vullnetare kundër COVID-19

Foto: BGNES

Lideri i opozitës do të bëhet sanitare në Akademinë Mjekësore Ushtarake, deklaroi para BNT kryetarja e PSB Kornelija Ninova. Ajo tashmë e kaloi sëmundjen COVID-19 dhe njoftoi, se menjëherë pas diskutimit të buxhetit alternativ të së majtës në parlament do të bëhet vullnetare në luftën kundër infektimit. Ninova rikujtoi, se tashmë shumë deputetë të së majtës janë bërë vullnetarë dhe kolegë të tjerë se shpejti do të përfshihen në luftën me virusin.

Sipas fjalëve të saj, COVID-19 mund të  jetë mundur, nëse krijohen spitale të pastra dhe spitale vetëm për pacientë me koronavirus. Beteja e vjetër e PSB është insistimi që spitalet të mos jenë shoqëri tregtare, kujtoi Ninova dhe këmbënguli që të bëhet një dosje elektronike për secilin bullgar. 


Më shumë nga rubrika

Lejlekët në fshatin Baniçan vërehen nga mijëra njerëz

Në fshatin Baniçan, në Bullgarinë Jugperëndimore, të njohur si “fshati i lejlekëve”, prej disa vjetëve kanë kamera për mbikëqyrje të vazhdueshme të njërës prej foleve të shumta të lejlekëve. Ideja është e vatrës së kulturës vendase “Izgrev-1930” dhe..

botuar më 21-04-10 9.35.PD

30 vjet nga paraqitja e toto-milionerit të parë në Bullgari

Gjatë vitit 1957 është krijuar totalizatori sportiv Bullgar me idenë, që përmes organizimit të lojërave të lotarisë dhe të basteve sportive, të mund të ndihmojë edukimin fizik dhe sportin tek ne. Kurse historia e toto /lloto/ milionerëve bullgarë..

botuar më 21-04-10 8.30.PD
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

botuar më 21-04-09 7.08.MD