Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nadezhda Nejnski është kandidate për Sekretare të Përgjithshme të BEDZ

Nadezhda Nejnski
Foto: BGNES

Në mbledhjen e sotme Këshilli i Ministrave miratoi kandidaturën e bullgares Nadezhda Nejnski për postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi (BEDZ) për periudhën nga 1 korriku 2021 deri më 30 qershor 2024. Kjo u njoftua nga qendra e shtypit e qeverisë. Nejnski ishte ministre e jashtme dhe eurodeputete bullgare.

BEDZ është themeluar në vitin 1992. Ajo ka trembëdhjetë vende anëtare: Shqipëria, Armenia, Azerbajxhani, Bullgaria, Gjeorgjia, Greqia, Moldavia, Rumania, Rusia, Serbia, Turqia, Ukraina dhe Republika e Maqedonisë së Veriut.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 322

Fillon sprovimi i vaksinës bullgare kundër koronavirusit Krijimi i vaksinës bullgare kundër Covid-19 është në një fazë shumë të avancuar dhe testimi i saj mbi kafshë do të fillojë deri në një javë, tha doc. Andrej Çorbanov nga Instituti i..

botuar më 21-01-23 5.34.MD
Doc. Kirill Karamfillov

Mutacionet e reja të Covid-19 gjithashtu sulmojnë të mbijetuarit

Njerëzit që mbijetuan koronavirusin nuk janë të mbrojtur nga infeksioni me variantet e tij të reja, tha për Nova TV Doc. Kirill Karamfillov, shef i repartit të kardiologjisë invazive në Spitalin Aleksandrovska. “Ka disa mutacione të..

botuar më 21-01-23 4.33.MD
Doc. Andrej Çorbanov

Fillon sprovimi i vaksinës bullgare kundër koronavirusit

Krijimi i vaksinës bullgare kundër Covid-19 është në një fazë shumë të avancuar dhe testimi i saj mbi kafshë do të fillojë deri në një javë, tha Doc. Andrej Çorbanov nga Instituti i Mikrobiologjisë i Akademisë Bullgare të Shkencave për Radio Varna...

botuar më 21-01-23 4.07.MD