Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

101 vjet nga nënshkrimi i Traktatit të Neuilly-sur-Seine

Foto: arkiv

Traktati u nënshkrua më 27 nëntor 1919 në komunën franceze të Parisit Neuilly-sur-Seine.

Dokumenti iu imponua Bullgarisë pas humbjes së saj në Luftën e Parë Botërore /1914-1918/. Me nënshkrimin e tij nga Kryeministri i atëhershëm Aleksandër Stambolijski dhe përfaqësuesit e forcave fitimtare 11 278 kilometra katrorë u shkëputën nga Bullgaria /Dobruxha Jugore, të ashtuquajturat “Krahina Perëndimore”, ose rajonet e tanishme kufitare juglindore të Serbisë me popullsi bullgare, krahinat e Caribrodit, Bosilegradit, Strumicës dhe Trakia Perëndimore/, ndërsa 600 mijë bullgarë mbetën jashtë kufijve të atdheut.

Me kërkesë të Greqisë u aplikua e ashtuquajtura “Konventë për këmbim vullnetar të pakicave mes dy shteteve fqinje”, e cila më vonë u shfrytëzua nga pushtetarët e Athinës për dëbimin me dhunë të popullsisë bullgare nga shtëpitë e tyre të lindjes në Trakinë Perëndimore.

Përsëri sipas Traktatit Paqësor të Neuilly-sur-Seine Bullgaria humbi të drejtën e rekrutimit të ushtrisë së vet dhe të posedimit të teknologjive ushtarake, flotës dhe aviacionit. Forcat tokësore përfshinin ushtri të paguar prej 20 000 vetash, xhandarmeri prej 10 mijë vetash dhe rojë kufitare prej 3 mijë vetash, me të cilët Bullgaria duhej t’i mbronte kufijtë e veta dhe të ruante rendin e brendshëm.

Traktati hyri në fuqi më 9 gusht 1920.

Sot, me iniciativë të shoqatës “Mati Bollgaria”, 27 nëntori shënohet si Dita e Kujtesës së Popullit.


Më shumë nga rubrika

Begliktash – shenjtërorja kryesore e fisit trak skirmiani

Aty ku mali Stranxha dhe deti takohen gjendet një nga shenjtëroret më të mëdha trake Begliktash. Ajo ndodhet vetëm 4 kilometra në jug të qytetit Primorsko dhe nja 40 kilometra larg qytetit Burgas. Begliktash shtrihet në pjesën më të lartë të Kepit..

botuar më 21-01-16 8.15.PD
Pejo Javorov

143 vjet nga lindja e poetit dhe revolucionar bullgar Pejo Javorov

Më 13 janar shënojmë 143 vjetorin e lindjes së poetit të madh dhe revolucionar bullgar Pejo Javorov . Ai lindi në qytetin Çirpan më 13 janar (1 janar sipas stilit të vjetër) të vitit 1878. Konsiderohet një nga poetët më të mëdhenj bullgarë të..

botuar më 21-01-13 8.52.PD

Anna Kamenova – një shkrimtare me një shprehje të rafinuar dhe pasion për udhëtime

Shkrimtarja Anna Kamenova ka jetuar vetëm gjashtë vjet nga shekulli i 19 revolucionar, por ato kanë qenë të mjaftueshme, që ta përmbushin me patriotizëm, atdhedashuri dhe mundje, cilësi këto të cilat ajo do t’i mbajë deri në çastin e vet të fundit...

botuar më 21-01-09 9.05.PD