Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestë kundër ndërtimit në Rupite pranë tempullit të Gjyshes Vanga

Foto: BGNES

Ambientalistët nga grupi në Facebook "Shpëto Rupite" u mblodhën për të protestuar në mbrojtje të zonës me të njëjtin emër kundër synimeve për fillimin e ndërtimeve në territorin unikal të Rupite / Bashkia e Petriçit/, të njohur për burimet minerale shëruese dhe larminë natyrore, transmetoi korrespondentja jonë Keti Trençeva.

Protesta u zhvillua pranë një rajoni të rrethuar prej 12 dynymësh, në të cilin pas përfundimit të gërmimeve arkeologjike, do të fillojë ndërtimi i mbi 10 shtëpive për turistë, një parkingu dhe ndërtesave të tjera. Terreni është në afërsi të tempullit të profetes së njohur bullgare Gjysha Vanga.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 326

Filloi faza e dytë e vaksinimit kundër Covid-19 Filloi faza e dytë e planit të imunizimit kundër koronavirusit. Sot në disa qytete u vaksinuan njerëz nga azilet, në disa të tjera po përgatitet vaksinimi i mësuesve, i cili fillon nga..

botuar më 21-01-27 7.33.MD
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova ka koronavirus

Testi i Nënpresidentjes Ilijana Jotova ka rezultuar pozitiv, bëri të ditur zyra e shtypit pranë Presidencës. Nënpresidentja është në gjendje të mirë, me simptoma të lehta. Janë testuar edhe bashkëpunëtorët e saj më të ngushtë dhe rezultatet e..

botuar më 21-01-27 7.20.MD
Ekaterima Zaharieva

Për një vit sektori IT është rritur 10 për qind

Qeveria miratoi rregulla për seleksionimin e ofertave për krijimin e qendrave digjitale inovative evropiane. Ato do t’i sigurojnë biznesit dhe administratës vendase vendime inovative digjitale dhe mundësi për testimin e teknologjive të reja...

botuar më 21-01-27 6.35.MD