Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Bojko Borisov numëroi shkaqet për të cilat janë sulmet kundër tij

Bojko Borisov
Foto: BTA

Oligarkia më sulmon sepse Bullgaria hyri në dhomën e pritjes për euron dhe ata nuk mund ta përdorin sistemin bankar si më parë, thotë Kryeministri Bojko Borisov para gazetës gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Si shkak për sulmet kundër tij Borisov shënon sukseset në luftimin e kontrabandës së duhanit për qindra milionë euro. Ai përmend edhe pakënaqësinë për blerjen e avionëve F-16, si dhe diversifikimin e furnizimeve të gazit për Bullgarinë.

“Fotografitë nga dhoma ime e gjumit janë si të marra nga një manual i KGB-së. Disa nga oponentët e mi janë ish-agjentë sekretë, njerëz nga këto rrethe, ose fëmijë spiunësh, oficerë nga shërbimi rus ushtarak i hetimit, shton Kryeministri, cituar nga BNR.


Më shumë nga rubrika

Dimitër Beçev

Është e rëndësishme që të flasim me Shkupin në një gjuhë normale

Tepër e rëndësishme është që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut të flasin në një gjuhë normale dhe të shkëmbejnë mendime, sepse në muajt e fundit marrëdhëniet midis dy vendeve u tensionuan dhe filloi të formohet imazhi i armikut nga të dy palët. Këtë e tha..

botuar më 21-01-27 12.38.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

A do të fillojë dialogu politik midis Turqisë dhe Greqisë? “Greqia dhe Turqia kanë një shans real të pakësojnë tensionin, të shkaktuar nga mosmarrëveshjet e tyre në Mesdheun Lindor”. Këtë e ka thënë ministri i jashtëm gjerman Hajko Maas,..

botuar më 21-01-22 3.30.MD

Një sërë të panjohurash për shkak të pandemisë i bëjnë zgjedhjet të paparashikueshme

Zgjedhjet e ardhshme parlamentare më 4 prill do të jenë më të ndryshme se sa votimet e deritanishme. Shkaku është se ato do të mbahen në kushtet e pandemisë. Asnjë institucion ose qeveri as në Evropë as në botë nuk është në gjendje të parashikojë..

botuar më 21-01-22 6.15.PD