Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

6 dhjetori në Bullgari shënohet edhe si Ditë e Dhuruesit

Monument i Nanço Popoviçit në Shumen
Foto: facebook.com/blagodetelibylgarski

Më 6 dhjetori krahas kremtimit të Ditës së Shën Nikollës shënojmë edhe Ditën e Dhuruesve.

Për herë të parë kjo ditë u shënua në vitin 1937 në qytetin Shumen në shenje të mirënjohjes ndaj të gjithë mirëbërësve. Data 6 dhjetor u zgjodh me ide të rilindësit Ilija Bllëskov për nder të mirëdashësit Nanço Popoviç (1818 – 1883) i cili Ditën e Shën Nikollës e kishte ditë të emrit.

Nanço Popoviç la trashëgimi fonde për ndërtimin e një nga shkollat e para të vajzave në vend, për mirëmbajtjen e saj dhe për bursa të nxënësve të talentuar.

Pasardhësi i drejtpërdrejtë i shkollës së vajzave në Shumen sot është një nga shkollat ​​më të vjetra dhe më të afirmuara në Bullgari - Shkolla e Mesme e Shkencave të Natyrës dhe Matematikës “Nanço Popoviç”.


Më shumë nga rubrika

Më shumë pasaporta bullgare u janë dhënë maqedonasve

1458 njerëz kanë fituar nënshtetësi bullgare që nga fillimi i vitit, tha para BNR-së Dimitër Zdravkov, anëtar i Komisionit për Shtetësinë Bullgare pranë Nënpresidentit. Shumica e pasaportave bullgare u janë dhënë qytetarëve të Maqedonisë së Veriut...

botuar më 21-02-27 10.34.PD

Figurat prej dylli të Leonardo Di Caprios dhe të Pablo Escobarit gëzojnë të mëdhenj e të vegjël në qytetin Varna

Muzeu i figurave prej dylli në kryeqytetin tonë detar u pasurua me dy skulptura të reja të aktorit Leonardo Di Caprio dhe të trafikantit të frikshëm të drogës Pablo Escobar. Kështu koleksioni i muzeut atraktiv tanimë ka 70 figura dhe në këtë mënyrë e la..

botuar më 21-02-27 6.45.PD

Pjesëmarrja e Ambasadës Shqiptare në Sofje në nismën “Ambasador për një ditë”

Për vitin e tretë me radhë Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Bullgari ishte pjesë e nismës “Ambasador për një ditë”. Në kuadrin e iniciativës Ambasada Shqiptare në Sofje organizoi dy aktivitete kushtuar fuqizimit të femrave..

botuar më 21-02-26 6.43.MD