Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbi 480 kamionë bullgarë janë të bllokuar në Britaninë e Madhe

Foto: EPA/BGNES

Mbi 350 kamionë bullgarë akoma presin në radhët në Dover që të largohen nga Britania e Madhe. Akoma rreth 130 kamionë janë në parking, njoftoi para programit “Horizont” të BNR-së Jordan Abaxhiev, drejtor ekzekutiv i Bashkimit të Transportuesve Ndërkombëtar. Situata është jashtëzakonisht e rëndë.

Është siguruar fluturim për shoferët, të cilët duan të kthehen në Bullgari pa kamionë. Para kësaj ata duhet të bëjnë test PCR.

Ambasada në Londër paralajmëroi se në internet ka njoftime të falsifikuara për organizimin e fluturimeve chartet deri në Bullgari dhe kërkohet që dëshiruesit të paguajnë taksa.


Më shumë nga rubrika

Pa maska për ekipe me shtatë persona

Që nga sot, kolektivet e punës deri në shtatë persona mund të mos mbajnë maska mbrojtëse kundër koronavirusit, sipas një urdhri të Ministrit të Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov. Kushti është që të gjithë të jenë vaksinuar ose të kenë kaluar..

botuar më 21-06-16 6.27.MD

Një sondazhi i Agjencisë “Mediana” i jep përparësi “Ka një popull të tillë”

Sipas një sondazhi të Agjencisë “Mediana”, kryer me fondet e veta, parlamenti i ardhshëm do të përbëhet nga 7 forca politike. 24 për qind e votuesve do të votonin për “Ka një popull të tillë”, ish-sundimtarët nga GERB do të ishin të dytët me..

botuar më 21-06-16 5.09.MD

Rumen Radev: Ministrat me bindje të ndryshme politike mund të bashkohen rreth parimeve

Kabineti i përkohshëm vërtetoi se ministrat me bindje të ndryshme politike mund të bashkohen rreth parimeve, përparësive dhe vlerave të qarta, tha Presidenti Rumen Radev në një takim pune me ambasadorët e BE, Zvicrës dhe Shteteve të Bashkuara...

botuar më 21-06-16 4.38.MD