Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rinovojnë rrugën drejt Manastirit të Rillës

Foto: arkiv

Kryeministri Bojko Borisov inspektoi rehabilitimin e rrugës drejt Manastirit të Rillës. Një mur i gjatë 150 metra forcon segmentin e bllokuar nga një rrëshqitje e dheut në fillim të vitit. Kontrolli u transmetua online në faqen e Borisovit në Facebook.

“Desha që këtu gjithçka të duket si në një kartolinë dhe kur njerëzit vijnë të përulen në këtë vend të shenjtë çdo gjë të jetë perfektë” – tha Kryeministri.

Manastiri i Rillës është një nga monumentet më të rëndësishme kulturore në Bullgari. Ai është përfshirë në listën e trashëgimisë kulturore botërore të UNESKO-s. Është themeluar gjatë shekullit të X nga mbrojtësi qiellor i popullit bullgar Joan Rillski Çudibërësi.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 358

Mbërritën vaksinat e pritura të “AstraZeneca” 52 800 doza të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit u morën këtë mëngjes dhe tashmë po shpërndahen në Inspektoratet Rajonale të Shëndetit, tha kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit, Prof...

botuar më 21-02-28 5.30.MD
Maja Shipka

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i..

botuar më 21-02-28 3.15.MD

Rivendosen korridoret e gjelbra të vaksinimit kundër Covid-19

Që nga sot njerëzit që duan të vaksinohen menjëherë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë përmes të ashtuquajturve “korridore të gjelbra”, njoftoi zyra e shtypit e Ministrisë së Shëndetësisë. Kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit Krasimir..

botuar më 21-02-28 2.13.MD