Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me ndihmën e vaksinave brenda 1 viti mund të kthehemi te jeta normale, mendon Dr. Petër Markov

Dr.Petër Markov
Foto: bTV

Imuniteti kundër Covid-19, i formuar përmes vaksinave, pritet të zgjasë deri në dy vjet, tha para bTV Dr. Petër Markov, pedagog në Shkollën e Mjekësisë Tropikale në Londër. Sipas tij, virusi do të jetë i vështirë për tu eliminuar, por ai mund të vihet nën kontroll përmes preparateve.

Epidemiologu parashikon që brenda një viti të kthehemi në një mënyrë jetese normale. Sa për vaksinat e kompanive të ndryshme, ai theksoi se imunizimi i hershëm është më i rëndësishëm sesa “përzgjedhja e imët”. “Dallimet midis tre vaksinave të disponueshme janë mbivlerësuar”, shtoi Dr. Petër Markov.

Specialisti gjithashtu tha që nëse të gjithë njerëzit mbajnë maska, mbajnë distancën e domosdoshme, punojnë nga shtëpia kur është e mundur dhe nuk vizitojnë restorante, nuk do të ketë nevojë për të vendosur një bllokim.


Më shumë nga rubrika

Të shëruarit nga Covid-19 janë më shumë sesa të infektuarit gjatë 24 orëve të fundit

Rastet e reja të koronavirusit në Bullgari për 24 orët e fundit janë 332 nga 2531 teste të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Mostrat pozitive janë 13.1%. Të shëruarit në harkun e shënuar kohor janë 408. Rastet aktive janë 31 302...

botuar më 21-03-01 9.45.PD

Në qytetet Dobriç dhe Novi Iskër do të përmirësojnë rekordin Guinness për martenicën më të gjatë

Vullnetarët nga organizata rinore e Kryqit të Kuq Bullgar në qytetin Dobriç (Bullgari Verilindore) do të përpiqen ta përmirësojnë rekordin e Guinness për martenicën (veroren) më të gjatë. Për këtë qëllim, herët këtë mëngjes në sheshin e..

botuar më 21-03-01 6.00.PD

Sot hapen restorantet, por klubet e natës mbeten të mbyllura

Që nga 1 marsi vizitat në institucionet e ushqimit dhe argëtimit lejohen, pasi Ministri i Shëndetësisë dhe urdhër për shfuqizimin e masave anti-epidemike. Kushti është të përdoret gjysma e kapacitetit të tyre, të mbahet një distancë prej 1.5..

botuar më 21-03-01 5.25.PD