Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shfuqizim i masave kufizuese dhe PCR teste për të gjithë që hyjnë në Bullgari

Foto: BGNES

Shtabi Operativ Kombëtar rekomandon shfuqizimin gradual të masave anti-epidemike në Bullgari. Këtë e bëri të ditur në një mbledhje pune Kryeministri Bojko Borisov. Aktualisht në saje të masave të miratuara sëmundshmëria në vend sipas bazës 14 ditore është nën 100 veta për 100 000 veta dhe jemi një nga katër shtetet evropiane jashtë zonës së kuqe. Mirëpo, problemi është përhapja e variantit të ri të Covid-19, i cili tashmë është edhe në Bullgari.

U ripohua vendimi për rimëkëmbjen e mësimdhënies në shkollë të nxënësve nga klasa e 5 deri në klasën e 12-të që nga data 4 shkurt.

Pritet që sot Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov të japë urdhër për hyrje në territorin e vendit të të gjithë shtetasve që vijnë nga vende të treta dhe nga BE-ja me PCR test të detyrueshëm, që të kufizohet përhapja e variantit të ri të koronavirusit te ne.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria është lidere e BE-së për gratë në sektorin IT

Numri i specialistëve në sektorin bullgar të teknologjive të informacionit dhe komunikimit u rrit në vitin e krizës 2020 me 2.1 mijë veta, sipas të dhënave të Eurostat. Kështu, numri i përgjithshëm i të punësuarve në këtë fushë u rrit në 103.3..

botuar më 21-07-24 10.05.PD

Bukuritë e botës nënujore paraqiten në një ekspozitë në Varna

Një ekspozitë në të hapur me fotografi nënujore mund të shihet deri në fund të gushtit në lagjen krijuese “Talijana” të qytetit bregdetar Varna. “Qëllimi ynë është të paraqesim bukurinë e botës nënujore të Detit të Zi dhe oqeanit botëror”, tha..

botuar më 21-07-24 9.05.PD

ShBA: Bullgaria tërheq me krah të lirë pune, por korrupsioni është një problem

Bullgaria është ndër vendet me fuqinë punëtore më të lirë në Bashkimin Evropian, me taksë të ulët dhe të fiksuar korporatave dhe tatim mbi fitimin. Kjo e bën atë një destinacion tërheqës për shumë investitorë me kosto më të ulët biznesi. Sidoqoftë,..

botuar më 21-07-23 7.11.MD