Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për një vit sektori IT është rritur 10 për qind

Ekaterima Zaharieva
Foto: mfa.bg

Qeveria miratoi rregulla për seleksionimin e ofertave për krijimin e qendrave digjitale inovative evropiane. Ato do t’i sigurojnë biznesit dhe administratës vendase vendime inovative digjitale dhe mundësi për testimin e teknologjive të reja.

Bullgaria u shndërrua në një nga qendrat regjionale për teknologji të larta. Sektori IT megjithë pandeminë shënoi rritje prej 10% gjatë vitit 2020, tha Zëvendëskryeministrja Ekaterina Zaharieva në një konferencë online me temë “Intelekti artificial dhe ekonomia digjitale, të cilat formojnë të ardhmen digjitale të Bullgarisë”.

Konferenca, e cila do të vazhdojë edhe më 28 janar, ka qëllim të përkrahë përpunimin e politikave specifike kombëtare për transformimin digjital dhe intelektin artificial, transmetoi BTA.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria tashmë po ndodhet në fillimin e valës së katërt të pandemisë së Covid-19

Vendi është në fillimin e valës së katërt të koronavirusit . Për momentin, ajo nuk po zhvillohet me një ritëm të shpejtë, tha për Nova TV kryeinspektori shëndetësor shtetëror, Doc. Angell Kunçev. Numri i njerëzve të infektuar në ditë..

botuar më 21-08-02 9.52.PD

Mbi 1 milion janë të imunizuarit kundër Covid-19 në Bullgari

94 janë rastet e reja të koronavirusit në vend gjatë 24 orëve të fundit. 1.4% e 6691 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Të dhënat nga dita e fundit e javës nuk janë plotësisht përfaqësuese për ndjekjen e..

botuar më 21-08-02 9.11.PD

Romët e arsimuar kërkojnë realizim jashtë vendit

Komuniteti rom e ka të vështirë të përshtatet me kushtet e tregut të punës në Bullgari. Këtë e tha para BNR Stara Zagora Ganço Iliev, kryetar i Shoqatës “Bota pa Kufij”. Shumë romë po kërkojnë të ardhura ditore, jo një perspektivë karriere, mendon..

botuar më 21-07-31 3.21.MD