Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të miratojë një hartë rrugore për anëtarësim në Organizatën për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim

Foto: BTA

Në një takim video me Ulrik Knudsen, zëvendës sekretari i përgjithshëm i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD), Kryeministri Bojko Borisov shqyrtoi rrugën e Bullgarisë drejt anëtarësimit në organizatë, transmetoi BTA.

“Si një vend anëtar i BE-së Bullgaria mbulon një pjesë të konsiderueshme të standardeve dhe praktikave më të mira të OECD” – ka theksuar Borisov. Ai e ka bindur bashkëfolësin e tij në angazhimin e madhe të vendit tonë në lidhje me veprimet e domosdoshme për fillimin e negociatave për anëtarësim. Është përpunuar gjithashtu një hartë trevjeçare rrugore për periudhën 2021-2023, ka shtuar Kryeministri.


Më shumë nga rubrika

Lëvizje në tregun e pasurive të patundshme për shkak të bullgarëve të kthyer nga jashtë

Të dhënat për tremujorin e parë të vitit 2021 tregojnë një rritje serioze të vëllimit të transaksioneve në tregun e pasurive të patundshme në Bullgari. Rritja për të gjithë vendin është 17%. Në Varna rritja është 1%, njoftoi BNR Varna. Sipas..

botuar më 21-06-13 6.05.PD

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD

Sofia Pride kthehet në rrugët e kryeqytetit të Sofjes

Të shtunën, Sofia Pride do të kalojë nëpër rrugët e kryeqytetit - një marshim në mbështetje të komunitetit LGBTI (lezbike, homoseksualë, biseksualë, njerëz trans dhe intereksualë). Parada mbahet çdo vit në Sofje që nga viti 2008. Pasi vitin e..

botuar më 21-06-12 6.10.PD