Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Disa autorë ballkanikë shkruan një Libër të Bardhë për mosmarrëveshjen gjuhësore midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Foto: BNR

Sot në klubin e shtypit të Agjencisë Telegrafike Bullgare (BTA) do të prezantohet një Libër i Bardhë për mosmarrëveshjen gjuhësore midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Studimi u krye nga tre autorë maqedonas, tre bullgarë, një shqiptar dhe një serb.

Puna shkencore shfaqet si rezultat i pozitës së deklaruar të vendit tonë ndaj integrimit të ardhshëm evropian të Shkupit. Libri gjurmon zhvillimin historik të gjuhës bullgare, tregon falsifikimet që futen tek adoleshentët përmes librave shkollorë, jep shembuj të shkatërrimit të monumenteve kulturore dhe historike bullgare.

Më shumë nga rubrika

Një tandem regjisorësh bullgarë janë në krye të jurisë së “Ditëve të Venecias”

Mina Mileva dhe Vesella Kazakova do të kryesojnë jurinë e programit prestigjioz “Ditët e Venecias” (Giornatte degli autori) në festivalin më të vjetër të filmit në botë. Lajmi erdhi disa ditë, pasi filmi i regjisoreve bullgare me titull “Gratë vërtetë..

botuar më 21-08-01 9.05.PD

Disa bullgarë e kthyen katedralen në Amsterdam në një kanavacë në të cilën "pikturuan" historinë e Van Gogh dhe Rembrandt

“Njeriu duhet të ketë vdekur shumë herë, që të mund të pikturojë në këtë mënyrë. Me shumë të drejtë e quajnë Rembrandt in “magjistari” – këtë e shkruan Vincent Van Gogh me admirim për bashkatdhetarin e tij në një nga letrat drejtuar vëllait..

botuar më 21-07-29 7.05.PD

Pjesëmarrësit në Shkollën e parë Verore në Gjuhën Bullgare në Universitetin e Tiranës morën certifikatat e tyre

Më 23 korrik 2021 Ambasadori bullgar në Shqipëri Momçill Rajçevski u dorëzoi certifikata pjesëmarrësve në Shkollën e parë Verore në Gjuhën Bullgare në Universitetin e Tiranës. Ambasadori Rajçevski theksoi Programin që po përgatitet nga të dyja vendet..

botuar më 21-07-26 8.06.MD