Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Revista “Time” përfshiu një bullgar ndër liderët e së ardhmes

Vlladimir Tenev
Foto: Reuters

Drejtori Ekzekutiv i "Robinhood" Vlladimir Tenev, u përfshi në listën e revistës “Time” – “100 njerëzit e ardhshëm më me ndikim”, njoftoi BTA.

Aplikacioni i lojërave për bursën “Robinhood”, i drejtuar nga 33-vjeçari Vlladimir Tenev, një biznesmen me origjinë bullgaro-amerikane, është bërë platforma kryesore për kundërshtimin e Wall Street nga rrjeti social “Reddit”. Vendimi për të kufizuar operacionet e konsumatorëve në aplikim uli paqëndrueshmërinë e bursës, por gjeneroi një valë kritikash kundër Tenev, komentoi “Time” në paraqitjen e bullgarit si një nga udhëheqësit e së ardhmes.


Më shumë nga rubrika

Svetllozara Savova i gëzoi me një pemë plot me tullumbace të sëmurët me koronavirus

Pema e tharë me degë të zhveshura evokon melankolinë ndërsa sytë e pacientëve dhe të ekipit mjekësor shohin drejt oborrit të spitalit. Nga njëra anë është Covid-reparti, kurse nga ana tjetër dhoma e spitalit, nën dritaret e së cilës ulet Svetllozara. Një..

botuar më 21-03-05 7.15.PD

Jeki Amir kthehet tek rrënjat e saj në Bullgari

Ajo është një shkrimtare izraelite me rrënja bullgare. Jeki Amir i shkruan tregimet dhe romanet e saj në hebraisht, por përshkruan në to fëmijërinë e vet në Bullgari, si dhe shokun kulturor pas mbërritjes në Izrael. Ajo ka lindur në Sofje, ndërsa..

botuar më 21-02-28 11.55.PD

Mistër Senko ishte i pari i cili tregoi numrin virtuoz me heqjen e kokës

Gjatë vitit 1961 persona të famshëm të Hollivudit mblidhen përpara ekranit të madh, që të bindem me sytë e tyre, se magjia nuk është një privilegj vetëm i sharlatanëve. Në mesin e arenës së cirkut, mes tymrave, një fakir heq kokën e vet dhe me një ecje..

botuar më 21-02-26 8.10.PD