Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Restorantet hapen më 1 mars, lokalet e natës – më 1 prill

Bojko Borisov
Foto: BTA

Në një prej takimeve të rregullta të qeverisë Kryeministri Bojko Borisov bëri të ditur se restorantet dhe sallat e lojërave të fatit do të hapen më 1 mars, ndërsa më 1 prill fillojnë punë edhe klubet e natës. Kryeministri theksoi se deri tani janë vaksinuar afro 150 000 shtetas bullgarë, ndërsa tempi i vaksinimit është shumë i mirë.

Ai i dha urdhër Ministrit të Shëndetësisë Kostadin Angelov për të diskutojë me industrinë kushtet për hapjen e ardhshme të objekteve. Kryeministri bullgar vuri në dukje gjithashtu se masat anti-epidemike në Bullgari zbatohen në mënyrë rigoroze dhe në të njëjtën kohë janë më liberalet në Evropë, kështu qe njerëzi të mund të jetojnë normalisht.


Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD