Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Transportuesit kërcënojnë me bllokim të lëvizjes në PKK “Kullata”

Foto: BGNES

Kompanitë e vogla të mallrave po pësojnë humbje serioze për shkak të testimit të shoferëve të kamionëve të imponuar nga autoritetet greke në pikën e kalimit kufitar “Kullata-Promahon”.

Pakënaqësia u përshkallëzua dhe mund të kalojë në një bllokim spontan të trafikut në territorin bullgar. Nënkryetari i Bashkimit të Punëtorëve Bullgarë të Transportit Veselin Dangov shpjegoi për BNR se midis orës 7.00 dhe 22.00, kur kryhen testet, jo më shumë se 20-30 kamionë kalojnë nëpër territorin grek. Sipas transportuesve, kjo është shkelja e radhës e marrëveshjes evropiane për korridoret e gjelbra të transportit nga ana e Greqisë.


Më shumë nga rubrika

Shfuqëzim i masave anti-epidemike

Që nga e hëna – 19 prilli, lejohen vizitat në qendrat për fëmijë, me kushtin se përdoret jo më shumë se 50% e kapacitetit të ambienteve dhe mbahen maska nga personeli. Lejohet zhvillimi i aktiviteteve argëtuese dhe kulturore, përsëri duke u përdorur..

botuar më 21-04-19 8.36.PD

Sofja do të ketë një park të dytë arkeologjik deri në fund të verës

Terreni, në afërsi me qendrën e qytetit ( një pjesë nga rajoni “Llozenec”) ishte shpëtuar nga synimet investuese për ndërtim pas vitit 2001, kur studimet arkeologjike u rivendosën nga arkeologët Konstantin Shallganov dhe Mario Ivanov nga Muzeu..

botuar më 21-04-18 7.10.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD