Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët në Çikago festuan Gjyshe Martën dhe paraprakisht festën tonë kombëtare – 3 mars

Foto: Facebook / Zlatina Kostov

Bullgarët në Çikago festuan 3 marsin paraprakisht, duke valëvitur flamurin bullgar në qendër të qytetit për të 15-in vit radhazi. Ngjarja u ndoq nga bashkatdhetarët tanë në internet.

16 firma bullgare dhe të tjera morën pjesë në një pazar të artit dhe zanateve në qendër të Çikagos. Kishte gjithashtu një sfidë për adhuruesit e kuzhinës dhe gjellëve të shijshme, raportoi korrespondentja jonë Elena Caneva nga Çikago.

Ndërkohë, për të tretin vit në qendër të Çikagos ndriçoi pema "bullgare" - një projekt i Shoqatës Bullgaro-Amerikane sipas idesë së Petranka Stamatovës. Pema është zbukuruar me martenica unike të bëra me dorë. Mund të shihet në Michigan Avenue pranë Institutit të Artit të Çikagos deri më 14 Mars. Kjo u njoftua nga bashkatdhetarët tanë në qytetin amerikan në faqen e tyre në Facebook.


Më shumë nga rubrika

Lejlekët në fshatin Baniçan vërehen nga mijëra njerëz

Në fshatin Baniçan, në Bullgarinë Jugperëndimore, të njohur si “fshati i lejlekëve”, prej disa vjetëve kanë kamera për mbikëqyrje të vazhdueshme të njërës prej foleve të shumta të lejlekëve. Ideja është e vatrës së kulturës vendase “Izgrev-1930” dhe..

botuar më 21-04-10 9.35.PD

30 vjet nga paraqitja e toto-milionerit të parë në Bullgari

Gjatë vitit 1957 është krijuar totalizatori sportiv Bullgar me idenë, që përmes organizimit të lojërave të lotarisë dhe të basteve sportive, të mund të ndihmojë edukimin fizik dhe sportin tek ne. Kurse historia e toto /lloto/ milionerëve bullgarë..

botuar më 21-04-10 8.30.PD
Rumen Radev dhe Vlladica Dimitrov

Rumen Radev: Bullgarët në Serbi janë një urë shpirtërore midis dy vendeve

Çështjet aktuale në lidhje me pakicën kombëtare bullgare në Caribrod, Republika e Serbisë, diskutoi në Sofje Presidenti Rumen Radev me kryebashkiakun Vlladica Dimitrov dhe kryetarin e Këshillit Bashkiak Zoran Xhurov. “Do të doja që bullgarët..

botuar më 21-04-09 7.08.MD