Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti dhe shërbimet e sigurisë shqyrtuan të drejtat e bullgarëve jashtë shtetit

Foto: BTA

Ndërmarrja e masave në kohë për mbrojtjen e të drejtave të shtetasve bullgarë jashtë vendit, kur ata janë objekt sulmesh vetëm për shkak të vetëdijes së tyre kombëtare, u diskutua nga Presidenti Rumen Radev në një takim me shefat e shërbimeve të sigurisë. Nënpresidentja Ilijana Jotova gjithashtu mori pjesë në debat, njoftoi zyra e shtypit pranë Presidentit.

Arsyeja e takimit ishte një letër nga Qendra Kulturore “Ivan Mihajllov “- Manastir, si dhe sinjale nga bashkatdhetarët tanë nga Republika e Maqedonisë Veriore, për shkelje të shpeshta të të drejtave të tyre vetëm për faktin se ata e identifikojnë veten si bullgarë etnikë.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 401

Bullgaria është ndër vendet që kanë arritur marrëveshje për Covid - pasaportat Bullgaria është ndër 13 vendet - anëtare të BE-së, që arritën marrëveshje mbi 7 kritere, të cilat do të jenë të domosdoshme për aplikimin e certifikatave për të..

botuar më 21-04-12 6.00.MD

Në qoftë se nuk ka interes për vaksinën AstraZeneca, ajo do të tërhiqet nga tregu

Këshillat e ekspertëve në vend – prej imunologësh, virologësh, kardiologësh dhe specialistësh të tjerë, do të shprehin qëndrimin e tyre urgjent për vaksinimin me preparatin e AstraZeneca kundër Covid-19. Kjo u shpreh në një konferencë të..

botuar më 21-04-12 5.12.MD

Turizmi u bëri thirrje pushtetarëve për masa të qarta për shpëtimin e sektorit

Dhoma e Turizmit në Varna i bëri thirrje qeverisë të marrë masa urgjente për të shpëtuar sektorin e turizmit në prag të festave të Pashkëve. Sipas kryetarit të dhomës, Ilin Dimitrov, rreth 30 000 njerëz nga menaxhimi i turizmit duhet të vaksinohen..

botuar më 21-04-12 3.32.MD