Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministrja e Jashtme dekori studentët më të mirë të huaj

Foto: БГНЕС

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Jashtme Ekaterina Zaharieva dekoroi studentët më të mirë të huaj në konkursin “Student i Vitit”. Çmimi përcaktohet nga Përfaqësimi Kombëtar i Këshillave Studentorë në Bullgari.

Ministrja tregoi se si në shumë vende të botës takon njerëz që kanë përfunduar arsimin e tyre të lartë në Bullgari. "Ata e duan vendin tonë të paktën aq shumë sa ne. Këta janë disa nga ambasadorët tanë më të mirë në botë, "shtoi Zaharieva.

Çmimi i parë në kategorinë "Student i huaj në Bullgari" iu dha britanikut Prasidha Rai, i cila po studion mjekësi në Pleven. Gjithashtu u nderuan Stavros Gerasudis nga Greqia dhe Simona Miteva nga Maqedonia e Veriut.


Më shumë nga rubrika

Dr. Ivan Maxharov

Thirrje për formimin e një shtabi të ri kundër pandemisë

Vakumi duhet të plotësohet sa më shpejt pas shpërbërjes së Shtabit Operativ Kombëtar për luftën kundër pandemisë Covid-19, bëri thirrje kryetari i Bashkimit Bullgar të Mjekëve, Dr. Ivan Maxharov, para BNT. Nevojitet një strukturë operative për..

botuar më 21-04-16 9.55.PD

Në Ditën e Kushtetutës Presidenti përshëndeti juristët

Presidenti Rumen Radev përshëndeti juristët dhe nëpunësit gjyqësorë në Bullgari me rastin e festës së tyre profesionale. Kreu i shtetit bëri thirrje që të të jenë të palëkundur në mbrojtjen e ligjit, të luftojnë pa kompromis kundër..

botuar më 21-04-16 9.33.PD

Nën 15% janë të infektuarit me koronavirus nga 14 747 teste të kryera

2185 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 14.82% nga 14 747 testet e kryera kanë rezultuar pozitive. Shumica e rasteve të reja janë në qytetin e Sofjes – 538, pasuar nga..

botuar më 21-04-16 9.18.PD