Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët kremtojnë festën e tyre kombëtare – 3 marsin

Foto: Bojana Petrova

Bullgaria kremton festën e saj kombëtare - 3 mars, me një sërë aktivitetesh në vend dhe jashtë.

Presidenti Rumen Radev do të nderojë kujtimin e vullnetarëve bullgarë dhe ushtarëve rusë të cilët vdiqën për lirinë e Bullgarisë në majën Shipka.

Kryetarja e Parlamentit Cveta Karajançeva, nën patronazhin e së cilës festimet po mbahen në qytetin Gabrovo, tashmë u ngjit në majë dhe atje rikujtoi se "Bullgaria është një vend antik me rrënja të thella".

Pavarësisht nga ceremonia solemne e anuluar në Shipka, pritet që bullgarët nga pjesë të ndryshme të vendit të ngjiten në Monumentin e Lirisë.

Në një fjalim me rastin e 143 vjetorit të Çlirimit, Kryeministri Bojko Borisov theksoi se vendi ynë po kalon përmes një sprove serioze dhe çelësi për t'u kthyer në normalitet është uniteti.

Në Sofje festimet fillojnë në orën 11.00 të mëngjesit përpara Monumentit të Ushtarit të Panjohur dhe kulmi do të jetë një shfaqje fishekzjarresh solemne në mbrëmje në sheshin e Kuvendit Popullor.

Organizata publike ukrainase "Kongresi i Bullgarëve në Ukrainë" i përgëzoi bullgarët për festën kombëtare me një letër dërguar mediave.

Fëmijët nga shkollat bullgare të fundjavës, të ashtuquajturat “shkolla të së dielës”, në të gjithë botën - Greqia, Franca, Norvegjia, Zvicra, Italia dhe në vendet e tjera - përshëndesin bullgarët përmes Facebook.

Për herë të parë Ujëvara Niagara do të ndriçojë në ngjyrat e flamurit kombëtar bullgar. Arsyeja për këtë është si festa kombëtare e Bullgarisë, ashtu dhe përvjetori i 55 i marrëdhënieve diplomatike midis Bullgarisë dhe Kanadasë.


Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov: GERB do të shpallë kandidaturën e Daniell Mitovit për kryeministër të Bullgarisë

Partia GERB shpalli kandidaturën e Daniell Mitovit për kryeministër të vendit. Këtë e bëri të ditur Kryeministri Bojko Borisov. Më herët sot informacioni i njëjtë u njoftua nga botimi elektronik i gazetës “24 çasa” dhe media të tjera, duke cituar..

rinovuar më 21-04-14 7.53.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 403

Bullgaria pret që të arrijë imunitet kolektiv deri në qershor Deri në qershor do të mbërrijnë sasi të mjaftueshme të vaksinave të ARN dhe ne do të jemi në gjendje të krijojmë imunitet kolektiv. Këtë e tha para BNT prof...

botuar më 21-04-14 5.59.MD

Përfundoi me sukses ekspedita e 29 antarktike bullgare

Antarktikët e ekspeditës së 29 bullgare janë larguar sot nga rajoni i Antarktikut pas një vonimi prej rreth një muaji dhe tashmë janë në Kili. Me një avion ushtarak të Uruguait antarktikët tanë kanë mbërritur në qytetin më jugor të Kilit Punta..

botuar më 21-04-14 5.25.MD