Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Udhëheqësit e shtetit nga e gjithë bota përgëzuan bullgarët me rastin e Festës Kombëtare - 3 Marsit

Foto: BTA

Presidenti Rumen Radev mori letra urimi nga krerët e shteteve në të gjithë botën me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit, njofton qendra e shtypit pranë presidencës. Midis tyre janë urimet nga Presidenti i Federatës Ruse Vlladimir Putin, Perandori i Japonisë Naruhito, Mbreti i Spanjës Felipe VI, Mbreti i Belgjikëve Philip, Presidenti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier, Mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar Elizabeth II, Presidenti i Rumanisë Klaus Johannes, Presidenti i Hungarisë Janos Ader, Presidenti i Zvicrës Guy Parmelin, Presidenti i Egjiptit Abdel Fattah al-Sisi dhe shumë krerë të tjerë të shteteve dhe përfaqësues të organizatave ndërkombëtare.

Në letrën e tij, Presidenti i Federatës Ruse Vlladimir Putin i jep nderim vetëmohimit të vullnetarëve bullgarë dhe ushtarëve rusë që luftuan krah për krah për lirinë e Bullgarisë.

Në letrën e tij të urimit, Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier shprehu besimin se të dy vendet do të punojnë së bashku për të kapërcyer sfidat e përbashkëta.


Më shumë nga rubrika

Dr. Ivan Maxharov

Thirrje për formimin e një shtabi të ri kundër pandemisë

Vakumi duhet të plotësohet sa më shpejt pas shpërbërjes së Shtabit Operativ Kombëtar për luftën kundër pandemisë Covid-19, bëri thirrje kryetari i Bashkimit Bullgar të Mjekëve, Dr. Ivan Maxharov, para BNT. Nevojitet një strukturë operative për..

botuar më 21-04-16 9.55.PD

Në Ditën e Kushtetutës Presidenti përshëndeti juristët

Presidenti Rumen Radev përshëndeti juristët dhe nëpunësit gjyqësorë në Bullgari me rastin e festës së tyre profesionale. Kreu i shtetit bëri thirrje që të të jenë të palëkundur në mbrojtjen e ligjit, të luftojnë pa kompromis kundër..

botuar më 21-04-16 9.33.PD

Nën 15% janë të infektuarit me koronavirus nga 14 747 teste të kryera

2185 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 14.82% nga 14 747 testet e kryera kanë rezultuar pozitive. Shumica e rasteve të reja janë në qytetin e Sofjes – 538, pasuar nga..

botuar më 21-04-16 9.18.PD