Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Makineritë e votimit ruhen në mënyrë rigoroze

Foto: BGNES

Makineritë e votimit për zgjedhjet e ardhshme janë në një depo të ruajtur nga xhandarmëria ku hyrja kontrollohet. Në lidhje me dyshimet e shprehura nga politikanët se midis rojeve të sigurisë ka njerëz me dosje kriminale, Kryekomisari Nikollaj Haxhiev, drejtor i Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë Kombëtare (GDNP) tha për BNR se kushdo që do të kishte qasje në depo me makinat janë duke u kontrolluar në mënyrë periodike. Vetëm pasi konfirmohet besueshmëria e tyre, ata lejohen të hyjnë në depo. Përfaqësuesit e Ministrisë së Brendshme, Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe kompanisë që furnizon makineritë janë në komunikim të vazhdueshëm, shpjegoi drejtori i GDNP, në mënyrë që të pengonte orvatjet për të manipuluar makineritë.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 408

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar..

botuar më 21-04-19 7.35.MD

Eksploruesit polarë bullgarë u kthyen në shtëpi

Me fluturim nga Parisi, pjesëmarrësit në Ekspeditën e 29-të Antarktike Bullgare deri në ishullin Livingstën u kthyen në Bullgari. Kjo ndodhi gati një muaj me vonesë pas një sëmundjeje koronavirus të anëtarëve të ekuipazhit të akullthyesve kilian..

botuar më 21-04-19 6.57.MD

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar i Vaksinimit, njoftuan në një konferencë për shtypin Ministrin e..

botuar më 21-04-19 5.14.MD