Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dronë ndriçojnë qiellin mbi qytetin Çepellare

Çepellare
Foto: arkiv

Në mbrëmjen e 7 marsit, mbi vendpushimin dimëror Çepellare në Rodopet, një shfaqje me dronë do të ndriçojë qiellin, njoftoi shërbimi bashkiak i shtypit.

Performanca audio-vizuale mbi qytet është me rastin e 143 vjetorit nga Çlirimi i Bullgarisë.

Shfaqja ndriçuese do të realizohet me 40 dronë të teknologjisë së lartë, të cilat do të përshkruajnë konturet gjeografike të Bullgarisë në ngjyrat e trengjyrëshit tonë kombëtar.

Fillimi është në 20.30 të mbrëmjes dhe mund të shikohet nga i gjithë qyteti.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 408

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar..

botuar më 21-04-19 7.35.MD

Eksploruesit polarë bullgarë u kthyen në shtëpi

Me fluturim nga Parisi, pjesëmarrësit në Ekspeditën e 29-të Antarktike Bullgare deri në ishullin Livingstën u kthyen në Bullgari. Kjo ndodhi gati një muaj me vonesë pas një sëmundjeje koronavirus të anëtarëve të ekuipazhit të akullthyesve kilian..

botuar më 21-04-19 6.57.MD

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar i Vaksinimit, njoftuan në një konferencë për shtypin Ministrin e..

botuar më 21-04-19 5.14.MD