Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sllënçev Brjag është vendpushimi më i leverdishëm evropian për britanikët

Foto: Archiv

Kompleksi në Detin e Zi është në krye të klasifikimit të Postave Britanike për vendpushimet më të leverdishme në Evropë gjatë vitit 2021. Klasifikimi përgatitet sipas çmimeve të 8 produkteve të njohura dhe atraksioneve gjatë kohës së pushimeve kundrejt kursit të këmbimit të paundit, ve në dukje ”Daily Mail”.

Nëse gjatë vitit të kaluar në Sllënçev Brjag vizita e dy vetave në restorant /përfshin darkë me një shishe me verë/, plus kafe, birrë, pije me gaz, ujë mineral, një krem të vogël për mbrojtje nga dielli me faktor dhe një ilaç kundra mushkonjave kanë kushtuar përgjithësisht 30,68 paund, gjatë vitit 2021, çmimi i shportës së konsumit në fjalë ka rënë deri më 27,71 paund, që është me 11,2% më pak. Kjo e bën vendpushimin Sllënçev Brjag, më të lirin për turistët britanikë në Evropë.

”Daily Mail” shton se, kompleksi më i madh detar në Bullgari propozon diell, gjire me rërë dhe barre të gjallëruara në vijë të parë me birrë të lirë.

Menjëherë pas Bullgarisë në renditje është Turqia me vendpushimin Marmaris, pasuar nga Algarve në Portugali dhe Costa del Sol në Spanjë.

Ndërkohë asnjë nuk e merr përsipër të prognozojë nëse britanikët do të arrijnë deri tek vendpushimet në fjalë gjatë kësaj vere. Çdo gjë varet nga zhvillimi i pandemisë dhe marrëveshjet midis shteteve të ndryshme për udhëtimet turistike. Botimi britanik rikujton se, nga data 2 korrik nga aeroporti Gatwick / Londër do të rifillojnë fluturimet me kosto të ulët për në Sllënçev Brjag, ku bileta vajtje ardhje do të kushtojë 59 lira.

Atraksionet të cilat  ”Daily Mail”  i rekomandon shumë në Sllënçev Brjag gjatë kësaj vere janë shëtitje-krocier me katamaran për vërejtjen e delfinëve dhe banja dielli në plazh.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: Archiv, BGNES


Më shumë nga rubrika

Një festival origjinal mbledh njerëz nga i gjithë vendi në malin Stranxha

Edicioni i 17-të i Festivalit të Bedit /Rhododendron ponticum/ po zhvillohet këtë fundjavë në krahinën Tullpan afër fshatit Zabernovo të Mallko Tërnovos. Festa mbahet çdo vit në një vend të ndryshëm në Stranxha, por është gjithmonë në maj, kur..

botuar më 21-05-15 8.25.PD
Plazhi i pushimores Sllënçev Brjag

Pushimorja Sllënçev Brjag hap sezonin turistik më 1 qershor

Pushimorja e Detit të Zi do të hapë sezonin me infrastrukturë të rinovuar. Sidoqoftë, disa punime përfundimi janë ende duke u zhvilluar për të zëvendësuar pjesërisht trotuarin e Rrugës Qendrore dhe brenda kompleksit, janë duke u ndërtuar trotuare..

botuar më 21-05-14 4.16.MD

Kampingjet – gjithnjë e më tërheqëse në kohën e pandemisë

Gjatë vitit të fundit të kufizimeve për shkak të epidemisë së Covid-19 më shumë se 80 kampingje në det, male dhe liqene, afër fshatrave dhe qyteteve historike, po gëzojnë një interes gjithnjë e më të madh të turistëve, konstatojnë punonjësit në..

botuar më 21-05-14 12.42.MD