Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dega turistike këmbëngul në qartësi

Foto: futurefortourism.org

Në fillim të prillit, operatorët turistikë duhet të dinë nëse do të lejohen të organizojnë pushime rreth Pashkëve. Para BNT, Prof. Rumen Draganov nga Bashkimi Turistik Bullgar sqaroi se dega pret që në fund të marsit të ketë më shumë qartësi në lidhje me mënyrën se si do të zhvillohet turizmi në verë. Sipas tij, ka shumë regjistrime, por kushti është që në rrethana të jashtëzakonshme njerëzit mund të anulojnë udhëtimin menjëherë, pa sanksione. Kjo duhet të garantohet në rast se nevojiten masa politikë për të mbyllur kufijtë dhe për të imponuar karantina që pengojnë udhëtimet.


Më shumë nga rubrika

Riçard Alibegov

Gjatë pandemisë restorantet bojkotojnë certifikatën e gjelbër

Asociacioni Bullgar i Restoranteve dhe Shoqata e Restoranteve njoftuan një bojkot të masave kundër epidemisë të shpallura nga Ministri i Shëndetësisë. Pakënaqësia është për shkak të kërkesës për të paraqitur një certifikatë të gjelbër për..

botuar më 21-10-20 9.34.PD

Përqindja e të sapo infektuarve me koronavirus po rritet

4957 janë të sapo infektuarit me Covid-19 në 24 orët e fundit. Për ditën e dytë rastet e reja të koronavirusit në vend po i afrohen numrit prej 5.000. Përqindja e mostrave pozitive u rrit nga 18.6% të martën në 22.3% prej 22 264 testeve të kryera,..

botuar më 21-10-20 9.03.PD

Parashikimi i motit për 20 tetorin

Të mërkurën do të jetë kryesisht me diell. Para mesditës do të ketë mjegull ose re të ulëta në disa vende në ultësira. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 16 dhe 21 gradë, për Sofjen deri në 16 gradë. Mbi bregdetin e Detit të Zi do të..

botuar më 21-10-19 8.05.MD