Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Janë duke përgatitur prodhimin e preparateve bullgare kundër koronavirusit

Godina e Akademisë Bullgare të Shkencave
Foto: bas.bg

Shkencëtarët bullgarë po testojnë preparate kundër Covid-19 bazuar në antitrupat e marra nga kulloshtra e kafshëve. Ato do të aplikohen në mukozën e zgavrës së gojës dhe të hundës, tha para BTA doc. dr. Wolf Lupke. Ai mendon se vaksinimi është i përshtatshëm vetëm për profilaksinë e njerëzve të shëndetshëm, por tek të sëmurët dhe personeli mjekësor është më mirë të përdoren antitrupa që mbrojnë nga ndërlikimet.

Një trajtim i tillë tashmë është testuar ndër kafshët e infektuara me koronavirus dhe sëmundja është ndalur brenda një jave.

Tashmë po punohet me institutet e mikrobiologjisë dhe kriobiologjisë pranë Akademisë Bullgare të Shkencave, që të përgatitet partneritet për prodhimin e preparateve në një uzinë në Peshtera.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria këmbënguli në KE për sasitë e vaksinave kundër Covid sipas nevojave të vendit

Ministria e Shëndetësisë i ka dërguar një letër Komisionit Evropian ku kërkon marrjen e sasive të vaksinave kundër Covid-19 të përshtatura për nevojat e popullsisë. Ministria këmbëngul se shtetet duhet të jenë në gjendje të blejnë sasitë që u..

botuar më 22-05-19 4.06.MD
Observatori Kombëtar Astronomik “Nikollaj Kopernik” në Varnë

Planetarium digjital me softuer amerikano-rus në Varna

Një planetarium i ri digjital me softuer amerikano-rus u demonstrua në Observatorin Kombëtar Astronomik “Nikollaj Kopernik” në Varna përpara gazetarëve dhe nxënësve të klasës së parë, njoftoi BNR Varna. Turistët dhe nxënësit do të kenë..

botuar më 22-05-19 3.10.MD
Presidenti Rumen Radev

Para 24 majit, Presidenti dorëzoi çmime shtetërore

Presidenti Rumen Radev ndau çmime të larta shtetërore për figurat e kulturës. Tradicionalisht, kjo ndodh para 24 majit - Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kiril dhe Metodi, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe të letërsisë sllave. Me..

botuar më 22-05-19 1.26.MD