Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bazilika Episkopale në Plovdiv hap dyer për turistët

Foto: plovdiv.bg

Në lidhje me Ditën Ndërkombëtare për Ruajtjen e Monumenteve të Kulturës do të inaugurohet zyrtarisht Bazilika Episkopale e restauruar e Filipopolit antik, ose Plovdivi i sotëm. Ngjarja e shumëpritur do të zhvillohet më 18 prill dhe do të transmetohet online në sajtin e Bashkisë së Plovdivit dhe në Facebook-faqet e Bashkisë së Plovdivit, Instituti Bashkiak “Plovdivi i Lashtë”. 

Pas një restaurimi 5 vjeçar të godinës dhe rivendosjes së mozaikëve unikale, bazilika  do të mund të vizitohet nga banuesit dhe miqtë e qytetit. Godina është unikale me përpjesëtimin e vet, me zgjidhjen e vet arkitekturore dhe dekorimin, duke u renditur mes objekteve më përfaqësive nga krishterimi i hershëm në këtë pjesë të Ballkanit. Jo rastësisht ajo është e përfshirë në listën për trashëgiminë kulturore dhe natyrore të UNESKO-s. Akoma për këtë kryevepër arkitektonike të padiskutueshme do të mësoni nga artikulli “Një jetë e re për Bazilikën e lashtë Episkopale në qytetin Plovdiv” nga koleksioni i Radio Bullgarisë. 

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Qeveritë e përkohshme zakonisht çojnë në ngecje ekonomike

Qeverisje e qëndrueshme apo zgjedhje të shpeshta në të ardhmen e parashikueshme - kjo dilemë, e cila u ngrit pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, së shpejti do të gjejë zgjidhjen e saj. Ndërkohë, prof. Biser Georgiev nga Universiteti i..

botuar më 21-07-21 2.45.MD

118 vjet nga fillimi i Kryengritjes së Ilindenit

Më 20 korrik Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e Profetit Ilija. Këtë ditë festojnë gëzoftarët, samarxhinjtë, furrtarët dhe zjarrfikësit. Më 20 korrik shënohet gjithashtu fillimi i Kryengritjes së Ilindenit nga viti 1903 të bullgarëve në..

botuar më 21-07-20 12.26.MD

Katedralja madhështore në qytetin Varna ka nevojë për donacione për meremetim

Në zemrën e kryeqytetit veror bullgar Varna ngre shtatë një nga ndërtesat më mbresëlënëse në qytet – katedralja “Fjetja e Shën Hyjlindëses”. Kjo është kisha e parë e madhe tek ne ndërtuar pas Çlirimit   (1878) nga sundimi turk, edhe para..

botuar më 21-07-20 7.15.PD