Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarja Maria Bakallova nuk arriti të fitojë Çmimin e Aktorëve në ShBA

Maria Bakallova
Foto: Facebook /@mariabakalovaofficial

Bullgarja Maria Bakallova nuk arriti të fitojë Çmimin e Aktorëvenë ShBA për aktoren më të mirë dytësore për rolin e saj në filmin “Borat 2”.

Çmimin e mori artistja jugkoreane Yun Yu-jun për mishërimin e saj në filmin “Minari”.

Çmimet e ardhshme prestigjioze për të cilat Bakallova u nominua në të njëjtën kategori janë BAFTA dhe “Oscar”, njoftoi BGNES.


Më shumë nga rubrika

Talenti i gjithanshëm i Rosen Karamfillov – për krijimtarinë dhe pandeminë

Poet, shkrimtar, artist, muzikant - një person i gjithanshëm që ruan me xhelozi spontanitetin e vet - Rosen Karamfillov përdor secilin prej talenteve të tij për të përcjellë një mesazh të caktuar, si dhe për të shëruar shpirtin njerëzor. Biseda me të..

botuar më 21-04-14 7.15.PD

Dita e poezisë hungareze në Sofje - nderim ndaj Laslo Nagi, përkthyes i poezisë popullore bullgare

Dita e poezisë hungareze shënohet në Hungari  që nga viti 1964, në datën e ditëlindjes së poetit Atilla Jozhef (1905-1937). Çdo vit  më 11 prill hungarezët nderojnë poezinë hungareze me lexime letrare dhe prezantime të librave. Gjatë këtij viti..

botuar më 21-04-11 9.25.PD

Piktura animaliste shkëlqyen në panelet elektrike në Sofje

Imagjinoj një ambient urban të përmbushur me art, i cili sjell një gjendje shpirtërore pozitive, thotë piktorja Anelija Aleksandrova-AJA. Ajo ka mbrojtur një doktoraturë në historinë e artit dhe në artet e pikturimit në degën “Afreske” dhe..

botuar më 21-04-10 7.10.PD