Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sot festojmë Ditën Botërore të Rock and Roll-it

Foto: arkiv

Sot festojmë Ditën Botërore të Rock and Roll-it, megjithëse ngjarja historike që shënon fillimin e kësaj feste është 12 prilli 1954, kur Bill Haley incizoi këngën e tij “Rock around the clock”, tregojnë burimet e BNR-së.

Një nga grupet e para rock në Bullgari është “Srebërni Grivni” /“Byzylykët e Argjendtë”/, themeluar në vitin 1964. Ky është dhe grupi i pari që u paraqit në Televizionin Kombëtar Bullgar. Repertori i tij përfshin përpunime muzikore të “Shadows” dhe muzikë folklorike bullgare me orkestrim rock, shkruan faqja e internetit bg-rock-archives.com.

Në vitin 1966 lindi një grup tjetër - “Shturcite” /“Torolecët”/, i cili u bë një legjendë për adhuruesit e rock-ut bullgar. Në mesin e viteve 80, u shfaqën disa nga bendet e para metalike, të tilla si “Atlantik”, “BTR”, “Era”, “Ahat” dhe “Epizod”.

Ju ofrojmë të shijoni interpretimin e “Byzylykëve të Argjendtë” - Shadoogie, nga viti 1965.


Më shumë nga rubrika

Dëgjoni dhe zgjidhni këngët tuaja të preferuara nga “Eurovision”

Gjatë vitit 2021 shënojmë 65 vjetorin nga zhvillimi i konkursit të këngëve të “Eurovision”. Me këtë rast, kolegët nga radio televizioni holandez NPO kanë krijuar një platformë të veçantë digjitale, në të cilën spektatorë dhe dëgjues nga shtetet..

botuar më 21-05-09 8.15.PD

Vdiq këngëtarja Vanja Kostova

Një lajm të hidhur njoftoi kompozitori Stefan Diomov , me të cilin Vanja bëri disa nga këngët e saj më të bukura. Kurse djali i saj Bojan Mihajllov, me të cilin këndonin në duet, në vazhdim të orëve të tëra publikoi mbase dhjetëra fotografi dhe këngë..

botuar më 21-05-07 3.32.MD

80 vjet nga lindja e këngëtares operistike Gena Dimitrova

Ditë e Ushtrisë Bullgare, Ditë e Shën Gjergjit Trofeprurësi – festë e krishtere dhe folklorike, dita e gjashtë e majit shton edhe një solemnitet tjetër për adhuruesit e muzikës operistike nga gjithë bota. Në këtë datë 80 vjet më parë lindi..

botuar më 21-05-06 10.15.PD