Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Iva Miteva është kryetarja e re e Parlamentit

Iva Miteva
Foto: BGNES

Me 163 vota pro dhe 75 abstenim, Kuvendi Popullor zgjodhi Iva Miteva - Rupçeva nga "Ka një popull të tillë" si kryetare e Legjislaturës së 45-të të Kuvendit Popullor. Vetëm deputetët e GERB-SDS abstenuan. Për kandidaturën tjetër - të Cveta Karajançeva nga GERB votuan vetëm 75 deputetë nga GERB-SDS, kundër ishin të gjithë deputetët e tjerë në sallë dhe tre të tjerë që votuan nga distanca.

Transparenca dhe përgjegjësia duhet të jenë parimet themelore të këtij Kuvendi Popullor. Le të bëjmë përpjekje për dialog me njëri-tjetrin, tha Miteva. Ajo është diplomuar për drejtësi, ka një numër kualifikimesh pasuniversitare, ka punuar në administratën parlamentare për një kohë të gjatë dhe është lektore me kohë të pjesshme në Universitetin e Ri Bullgar.


Më shumë nga rubrika

Një festival origjinal mbledh njerëz nga i gjithë vendi në malin Stranxha

Edicioni i 17-të i Festivalit të Bedit /Rhododendron ponticum/ po zhvillohet këtë fundjavë në krahinën Tullpan afër fshatit Zabernovo të Mallko Tërnovos. Festa mbahet çdo vit në një vend të ndryshëm në Stranxha, por është gjithmonë në maj, kur..

botuar më 21-05-15 8.25.PD

“Libra për Plehra” në nëntë qytete bullgare

Për të nëntin vit radhazi në Bullgari do të mbahet një fushatë e madhe ekologjike kushtuar riciklimit të plastikës dhe leximit me titull "Libra për Plehra". Këtë vit mikpritësit do të jenë nëntë qytete, në dy fundjavë në maj dhe qershor. Fillimi..

botuar më 21-05-15 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 433

Vaksinim masiv në vendpushimin Sllënçev Brjag Kryhet vaksinimi masiv i punonjësve në hotelet dhe restorantet në vendpushimin Sllënçev Brjag dhe sigurohet një “korridor i gjelbër” për imunizimin, si dhe mundësia për vaksinimin e të..

botuar më 21-05-14 7.29.MD