Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do të vazhdojë përdorimi i vaksinës “Astra Zeneca”

Bogdan Kirillov
Foto: arkiv

Nuk mendohet për tërheqjen e vaksinës Astra Zeneca. Këtë e deklaroi para BNT drejtori i Agjencisë Ekzekutive për Barnat Bogdan Kirillov. Ai rekomandoi që njerëzit e vaksinuar me Astra Zeneca duhet të presin 84 ditë dhe më pas të mendojnë për injektimin e dozës së dytë, me kushtin se bëhet fjalë për persona që nuk kanë pasur efekte serioze anësore.

Që të tërhiqet një vaksinë, duhet të ketë të dhëna që tregojnë një problem me efikasitetin, sigurinë dhe cilësinë, por vaksina është aprovuar nga Agjencia Evropiane e Mjekësisë. Në këtë fazë të dhënat tregojnë se raporti “përfitim-rrezik” është pozitiv, vaksina mund të përdoret dhe ajo përdoret", shtoi Kirillov.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD

Covid-19 pengoi orarin e përgjithshëm të imunizimit

Në betejën me Covid-19 Evropa pothuajse ka harruar se ka epidemi të tjera kundër të cilave ka vaksina. Ky është përfundimi i arritur gjatë Javës Evropiane të Imunizimit (26 Prill - 2 Maj). Të dhënat tregojnë se në disa vende të BE-së dhe në vende..

botuar më 21-05-07 5.35.MD

Nuk do të importojmë Sputnik V, vendosi Parlamenti

Deputetët refuzuan projektvendimin për furnizimin e vaksinës ruse "Sputnik V" kundër koronavirusit. Propozimi u paraqit nga “BSP për Bullgarinë” pasi nuk arriti të mbledhë votat e nevojshme në parlamentin e mëparshëm. Qeveria e dorëhequr ka..

botuar më 21-05-07 5.05.MD