Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti miratoi në lexim të parë krijimin e një zone të re zgjedhore “Jashtë shtetit”

Foto: BGNES

Parlamenti miratoi njëzëri në lexim të parë ndryshimet në Kodin Zgjedhor të parashtruara nga partia “Ka një popull të tillë”.

Ato përfshijnë heqjen e kufizimit për hapjen e qendrave të votimit në vendet jashtë BE, krijimin e një elektorati të ri "Jashtë shtetit", votimin vetëm me makina dhe krijimin e një Komisioni të ri Qendror të Zgjedhjeve. Numri i anëtarëve të KQZ-së së re do të duhet të ulet në 15 dhe kuotat e partive do të shfuqizohen, tha reporterja jonë Violeta Ashikova.

Futja e votimit eksperimental elektronik në distancë që do të mbahet në zgjedhjet presidenciale në vjeshtë u miratua gjithashtu në leximin e parë.


Më shumë nga rubrika

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD

Ngritën flamurin bullgar në anijen "Shenjtorët Kiril dhe Metodi"

Në Varna aktorja Maria Bakallov a u bë kumbara e anijes së parë kërkimore ushtarake b ullgare. Ai e ka emrin e vëllezër ve të shenjtë Kirili dhe Metodi. Anija me numër bordi 421 është pronësi e një konsorciumi midis Shkollës..

botuar më 21-07-27 11.58.PD