Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hiqet karantina e detyrueshme për të gjithë qytetarët që hyjnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Foto: EPA/BGNES

Me vendim të Komitetit Teknik të Ekspertëve për situatën e epidemisë dhe masat antikovid të Shqipërisë nga data 5 maj 2021 shfuqizohet karantina e detyrueshme për të gjithë qytetarët që hyjnë në vend nga Maqedonia e Veriut dhe Greqia.

Ambasada bullgare në Tiranë kujton se për hyrje në territorin e Shqipërisë nuk kërkohet test negativ për Covid-19.

Në vend mbetet në fuqi kufizimi i lëvizjes së qytetarëve dhe automjeteve nga ora 22.00 e mbrëmjes deri në orën 06.00 të mëngjesit. Gjoba për shkeljen e kësaj mase është 10 000 lekë (përafërsisht 80 euro).

Ndalimi i mbledhjes së më shumë se dhjetë personave në vende publike, si dhe përdorimi i detyrueshëm i maskave në të gjitha vendet publike - brenda dhe jashtë - mbetet në fuqi. Gjoba për mos respektimin e maskës është 3000 lekë për shkeljen e parë dhe 5000 lekë për shkeljen e dytë.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD

Bashkatdhetarët tanë jashtë vendit gjithnjë e më pak po mbështesin financiarisht të afërmit e tyre në Bullgari

Paratë që emigrantët bullgarë dërgojnë nga jashtë për familjet e tyre në Bullgari janë ulur gati pesë herë për periudhën janar-prill 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020. Sipas Bankës Popullore Bullgare prillin e kaluar bullgarët..

botuar më 21-06-18 3.13.MD

KQZ do të shtypë edhe fleta të votimit për zgjedhjet e jashtëzakonshme

Pavarësisht nga votimi në makinë, Komisioni Qendror Zgjedhor - KQZ hapi një procedurë për një prokurim publik për shtypjen e fletëve të votimit për zgjedhjet parlamentare të 11 korrikut. Kjo do të bëhet me negociata pa njoftim paraprak. Procedura..

botuar më 21-06-18 12.37.MD