Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria teknike duhet të marrë vendime për masat e jashtëzakonshme

Denica Saçeva
Foto: BGNES

Gëllëb Donev është një profesionist i shquar në rrethet tona, kështu qe unë besoj se ai do të përballet me këtë pozicion. Shpresoj se nuk do t'i nënshtrohet presionit në rrugë dhe ndjenjave revanshiste, tha për BNT ish-Ministrja e Çështjeve Sociale Denica Saçeva.

"Ajo që mbetet përpara është të shohim se si do të vazhdojë mbështetja e shtetit për njerëzit dhe bizneset, sepse masat aktuale janë të vlefshme deri më 31 maj. Fondet për ta janë siguruar edhe në qershor, si dhe shtesa për pensionet, por nëse ato do të vazhdojnë dhe në çfarë forme, duhet të vendoset nga qeveria provizore, theksoi Saçeva. Para programit "Horizont" të Radios Kombëtare Bullgare, Daniela Daritkova nga GERB vuri në dukje se për të vazhduar masat në mbështetje të biznesit dhe pensionistëve, qeveria e përkohshme do të duhet të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme epidemike.


Më shumë nga rubrika

Vaksinimi mbetet prapa në institucionet sociale

Ministri i Shëndetësisë, Dr. Stojço Kacarov, kërkoi informacion të besueshëm në lidhje me numrin e banorëve dhe punonjësve të vaksinuar në shtëpitë sociale për shkak të shpërthimeve të vazhdueshme të Covid-19 në këto institucione, njoftoi qendra e..

botuar më 21-06-14 6.29.MD

Fillon fushata “Vera Blu” në mbështetje të shëndetit mendor të fëmijëve

Që nga sot po fillon fushata kombëtare "Vera Blu" në 12 qytete me iniciativë të Avokates së Popullit Diana Kovaçeva. Qëllimi është të mbështetet shëndeti mendor i adoleshentëve në kontekstin e epidemisë së koronavirusit. Do të hapen dhoma pritjeje në të..

botuar më 21-06-14 4.57.MD
Valentin Terziev

Moti i keq ndaloi kërkimin e kutisë së zezë të avionit të rënë MiG-29

Për shkak të motit me shi dhe erë, ekipet ushtarake po ndërpresin përkohësisht kërkimin e kutisë së zezë të gjuajtësit MiG-29, që u rrëzua në Detin e Zi, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Më 9 qershor, majori Valentin Terziev u vra ndërsa po kryente një..

botuar më 21-06-14 4.38.MD