Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për herë të parë që nga viti 1944 do të ketë një universitet bullgar në Maqedoninë е Veriut

Prof. Hristo Bonxhollov
Foto: BGNES

Universiteti “Shenjtor Kirill dhe Metodij” në Veliko Tarnovo është universiteti i parë bullgar që do të hapë një filial të vet në Maqedoninë e Veriut. Negociatat për të arritur këtë vazhduan tre vjet.

Rektori i universitetit, Prof. Hristo Bonxhollov, mori konfirmim të lajmit përmes telefonit personalisht nga Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Qeveria në Shkup do të vendosë për atë deri më 23 maj. “Ne do të përpiqemi që së bashku të ndërtojmë urat që u shkatërruan”, tha Zaev.

Filiali duhet të fillojë të funksionojë në vjeshtë pranë Universitetit Ndërkombëtar Sllav “G. R. Derzhavin” në qytetin e Shën Nikolle në Maqedoninë Veriore.


Më shumë nga rubrika

40 për qind prej popullsisë bullgare ka antitrupa kundër Covid-19

43% e bullgarëve janë hasur deri tani me koronavirusin, tregon një sondazh kombëtar i një prej zinxhirëve më të mëdhenj të laboratorëve në vend. Ky nuk është një studim përfaqësues kombëtar, saktësoi dr. Nedjalko Kallëçev për BNR. Janë testuar..

botuar më 21-06-21 1.11.MD

Kujdesi shëndetësor elektronik dhe qytetet e urta janë ndër theksat e Bulgarian Digital Week 2021

Më shumë se 150 lektorë nga mbarë bota të bashkuar në 14 konferenca tematike do të ofrojë sivjet Java Digjitale Bullgare (Bulgarian Digital Week 2021) nga 21 deri më 26 qershor. Forumi do të mbahet online dhe do të japë informacion aktual   dhe  do..

botuar më 21-06-20 8.05.PD

43 vendbanime në Bullgari shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Jogës

Për vit të shtatë të radhës bota shënon Ditën Ndërkombëtare të Jogës. Data zyrtare është 21 qershor, por ngjarjet të cilat i kushtohen festës zakonisht fillojnë ditë të tëra përpara kësaj. Ashtu si dhe gjatë vitit 2020, ajo do të shënohet në një..

botuar më 21-06-19 11.45.PD