Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Në prag të 24 majit – Dita e shkrimit sllav dhe e kulturës bullgare, trupa emblematike bullgare për balet modern "Arabesk" po përgatit një kaleidoskop prej fragmentesh të shfaqjeve të saj më të mira. Valltarët e talentuar do të paraqiten para publikut më 21 maj në skenën e Teatrit Muzikor në Sofje.
Foto: BGNES

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Një nga manastiret më të ruajtura funksionuese, i vendosur afër qytetit Etropole (Bullgaria Perëndimore), është emëruar pas Trinisë së Shenjtë. Festa e tempullit është në Rrëshajën, të cilën sivjet e festojmë më 20 qershor. Manastiri “Trinia e..

rinovuar më 21-06-18 5.38.MD

Bullgaria në fotografi

Pomorie – një nga destinacionet e preferuara për pushim veror në Bullgari Me plazhin 9 km, bregu i Pomorie ofron si atraksione të zhurmshme të verës, ashtu edhe mundësi për vetmi dhe relaksim të plotë Rezervati Arkitekturor..

botuar më 21-06-16 10.50.PD

Bullgaria në fotografi

Manastiri “Shën Luka Apostulli dhe Ungjilltari” është një vend i preferuar nga pelegrinët nga afër dhe larg. Ky është një manastir veprues ortodoks për gra, i vendosur në rrëzën veriore të malit Osogovska, rreth 7 km nga qyteti Kjustendill..

botuar më 21-06-11 5.31.MD