Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ekspozitë tregon se si shkollat bullgare jashtë shtetit shënojnë 24 majin

Foto: Zdravka Masljankova

Qyteti Veliko Tërnovo është mikpritës i ekspozitës së fotografive "Së bashku nëpër botë më 24 maj". Fotot e zgjedhura tregojnë se si shkollat bullgare jashtë vendit festojnë 24 majin - Ditën e Vëllezërve të Shenjtë Kirili dhe Metodi, të shkrimit sllav dhe të kulturës bullgare. Të dielën 16 shkolla bullgare nga Australia, SHBA-ja, Kanadaja dhe Evropa marrin pjesë me fotografi në ekspozitën, organizuar nga shoqata "Së bashku nëpër botë" dhe nga bashkia e Veliko Tërnovos.

"Kjo është një shëtitje e shkurtër rreth Bullgarisë, e cila tashmë është e njohur në të gjithë botën për shkrimet, gjuhën dhe kulturën e saj. Dhe heronjtë e padukshëm janë shkollat bullgare jashtë vendit dhe mësuesit e tyre, të cilët bëjnë përpjekje të jashtëzakonshme për të mbrojtur dhe ruajtur gjuhën bullgare kudo ", tha shkrimtari dhe kryetari i shoqatës" Së bashku nëpër botë "Andrej Petrov për BNR.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Mbi 80 për qind e dhuruesve të gjakut tek ne janë të afërm të atyre në nevojë

Vështirë se ka ndonjë nevojë për të bindur dikë që dhurimi i gjakut do të japë gjënë më të vlefshme - një shans për jetë. Dita e sotme i kushtohet rritjes së ndërgjegjësimit në të gjithë botën për nevojën për gjak të sigurt dhe produkte të gjakut...

botuar më 21-06-14 1.03.MD

“Prush” me autor Nasimo është grafiti më i madh në Evropën Lindore

Grafiti më i madh i pikturuar me detaje në Evropën Lindore dhe në Ballkan mund të shihet në qytetin Sliven, Bullgari Juglindore. Kompozita mban emrin “Prush” dhe është vepër i piktorit të njohur bullgar të grafitëve Stanisllav Trifonov (Nasimo) ...

botuar më 21-06-13 10.25.PD
Pamje nga qyteti Kjustendill viti 1927 / Foto: Muzeu Historik Regjional Kjustendill

Një arkiv digjital do të ruajë gjallë historinë e trashëgimisë sonë industriale

Fabrika, pajisje hekurudhore, ura, thertore, të cilët kanë përfshirë në veten e vet historinë e zhvillimit të stuhishëm të industrisë nga dhjetëvjeçarët e parë të shekullit të kaluar, sot rrëzohen ose “vetëndizen” dhe shkatërrohen. Që të ruajë..

botuar më 21-06-12 12.45.MD