Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festojnë 145 vjet nga Kryengritja e Prillit në rajonin e Sevlievos

Foto: arkiv

Një ceremoni për nder të viktimave të Kryengritjes së Prillit do të mbahet më 22 maj, në orën 11:00, në krahinën Boaza pranë fshatit Krëvenik në rajonin e Sevlievos. Një rikrijim spektakolar do të kujtojë betejat e 145 viteve më parë. Nën thirrjen - "Shisni fushën tuaj - blini një pushkë!", bullgarët ngrihen për të fituar çlirimin.

Kryengritja në Ballkan u shpall më 1 maj 1876 në majën Baban. Së bashku me burrat e tyre gratë gjithashtu morën pjesë në beteja. Betejat dhjetë ditore në qafat malore përfunduan me humbjen e përgjakshme të Republikës së Ballkanit në Batoshevo, Krëvenik dhe Novo Sello. Beteja e fundit u shua nën majën Maragidik.

Më shumë nga rubrika

Zoran Zaev: Do të përfshijmë bullgarët në Kushtetutë kur të hyjmë në BE

Njerëzit me vetëdije bullgare do të përfshihen në kushtetutën e Maqedonisë Veriore krahas popujve të tjerë atje – shqiptarët, boshnjakët etj, kur vendi ynë aderohet si anëtar i Bashkimit Evropian, deklaroi sot Kryeministri i Maqedonisë Veriore Zoran..

botuar më 21-07-26 7.37.MD

Nxënësit bullgarë biseduan me astronautët në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar

Për herë të parë fëmijët bullgarë biseduan me astronautë në bordin e Stacionit Kozmik Ndërkombëtar. Pas një seleksionimi të posaçëm 32 nxënës nga mbarë vendi u miratuan që t’u drejtojnë pyetje astronautëve, të cilët jetojnë dhe punojnë në kozmos...

botuar më 21-07-26 7.22.MD

Rumen Radev: Bullgaria është mbështetësi më i fortë i zgjerimit të BE-së

Tema e Ballkanit Perëndimor u prek në një takim në Salzburg midis Presidentit Rumen Radev dhe homologut të tij austriak Alexander Van der Belen. "Bullgaria është mbështetësi më i fortë i zgjerimit të BE, por ajo nuk mund të lejojë shkeljen e të..

botuar më 21-07-26 6.35.MD