Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rruga evropiane e Maqedonisë së Veriut kalon përmes Sofjes, tha Presidenti bullgar

Presidenti Rumen Radev
Foto: BGNES

Së bashku me Presidentin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, ne jo vetëm që do të bëjmë homazhe në Romë për veprën e madhe të Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, por gjithashtu do të udhëtojmë në një aeroplan, tha Presidenti Rumen Radev me rastin e kremtimit të përbashkët më 27 maj në Qytetin e Përjetshëm.

Sipas Presidentit bullgar, Bullgaria aktualisht gëzon një vëmendje të madhe nga ana e udhëheqësve evropianë. "Unë nuk do të përdor fjalën" presion ", por le të mos harrojmë - Bullgaria është një anëtare e Bashkimit Evropian dhe ne do t'u drejtohemi vendeve të tjera të BE për solidaritet.

"Gjëja më e rëndësishme është të mos lejojmë që të futen probleme të reja në union", tha Presidenti. Ai gjithashtu tha se rruga për të hapur rrugën evropiane për vëllezërit tanë nga Maqedonia Veriore kalon kryesisht përmes Sofjes dhe u bëri thirrje të dy vendeve tona për të zgjidhur çështjet bilaterale.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

"Mini Shengeni" ballkanik-perëndimor do të ketë një emër të ri Në forumin e ardhshëm ekonomik për një bashkëpunim regjional në Shkup, më 28 dhe 29 korrik, do të firmosen 3 marrëveshje, njoftoi presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, pas..

botuar më 21-07-23 3.03.MD

A mund të ketë konsensus politik në Parlamentin e ri bullgar?

Fjalimet e kryetarëve të grupeve parlamentare në Legjislaturën e 46 të Kuvendit Popullor në ditën e tyre të parë të punës, riafirmuan dëshirën për të ndryshuar modelin aktual të qeverisjes dhe ambicien për dialog me fituesin e zgjedhjeve - "Ka një..

botuar më 21-07-22 1.27.MD

Anëtarët e parlamentit të 46-të u betuan

“Sovrani ju zgjodhi dhe unë mbështetem tek mençuria e tij, le të punojmë për ëndrrën e këtij populli të mund të ketë një Bullgari të prosperuar”. Me këto fjalë deputetja më e moshuar Mika Zajkova hapi parlamentin e ri të 46-të. Gjatë seancës..

botuar më 21-07-21 6.25.MD