Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria insiston që Maqedonia Veriore të njohë historinë tonë të përbashkët

Prof. Angell Dimitrov
Foto: BGNES

Historianët maqedonas humbën 3 vjet duke mos dashur të pranojnë formulën e Traktatit të Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë, se Bullgaria dhe Maqedonia Veriore kanë një histori të përbashkët. Këtë e tha për bTV Prof. Angell Dimitrov, bashkëkryetar i Komisionit të Përbashkët për Çështjet Historike. Nuk është serioze që Shkupi të fajësojë Bullgarinë për mungesën e përparimit për shkak të një serie zgjedhjesh parlamentare në vend.

Problemi më i madh është se komisioni është ende duke diskutuar Mesjetën e hershme. Pala maqedonase kundërshton karakterin bullgar të Mbretërisë së Samuilit, e cila bie ndesh me burimet historike dhe studimet e mediave botërore, tha Dimitrov dhe njoftoi se komisioni do të mblidhet përsëri më 14 qershor.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

"Mini Shengeni" ballkanik-perëndimor do të ketë një emër të ri Në forumin e ardhshëm ekonomik për një bashkëpunim regjional në Shkup, më 28 dhe 29 korrik, do të firmosen 3 marrëveshje, njoftoi presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, pas..

botuar më 21-07-23 3.03.MD

A mund të ketë konsensus politik në Parlamentin e ri bullgar?

Fjalimet e kryetarëve të grupeve parlamentare në Legjislaturën e 46 të Kuvendit Popullor në ditën e tyre të parë të punës, riafirmuan dëshirën për të ndryshuar modelin aktual të qeverisjes dhe ambicien për dialog me fituesin e zgjedhjeve - "Ka një..

botuar më 21-07-22 1.27.MD

Anëtarët e parlamentit të 46-të u betuan

“Sovrani ju zgjodhi dhe unë mbështetem tek mençuria e tij, le të punojmë për ëndrrën e këtij populli të mund të ketë një Bullgari të prosperuar”. Me këto fjalë deputetja më e moshuar Mika Zajkova hapi parlamentin e ri të 46-të. Gjatë seancës..

botuar më 21-07-21 6.25.MD