Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri i Shqipërisë do të vizitojë Bullgarinë më 8 dhe 9 qershor

| rinovuar më 21-06-07 7.26.MD
Kryeministri shqiptar Edi Rama
Foto: BGNES

Më 8 dhe 9 qershor Kryeministri shqiptar Edi Rama do të bëjë një vizitë në Bullgari. Ajo u konfirmua në një bisedë telefonike të Kryeministrit bullgar Stefan Janev me homologun e tij shqiptar Edi Rama. Në të të dy kryeministrat diskutuan çështje në lidhje me marrëdhëniet dypalëshe, si dhe tema aktuale në agjendën evropiane.

Në këtë kontekst, Kryeministri bullgar vuri në dukje se përshtatja e interesave të ndryshme kombëtare është ajo që e çon botën përpara dhe vuri në dukje se vizita e Kryeministrit shqiptar në Bullgari do të konsiderohet si vizitë e një miku, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë.


Më shumë nga rubrika

Kërkesa për një certifikatë të gjelbër është në fuqi që nga 21 tetori

Urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov hyri në fuqi në orën 00.00 të 21 tetorit. Sipas tij vendoset një kërkesë për një “certifikatë të gjelbër” për Covid-19. Certifikata do të jetë e nevojshme për të hyrë në dyqane të mëdha tregtare..

botuar më 21-10-21 5.05.PD

Parashikimi i motit për 21 tetorin

Të enjten do të jetë kryesisht me diell, deri në mesditë në viset e ulëta dukshmëria mund të zvogëlohet, por shpejt do të përmirësohet. Temperaturat maksimale ditore do të arrijnë midis 17 dhe 22 °, për Sofjen - deri në 19. Mbi bregdetin e..

botuar më 21-10-20 8.10.MD

Biznesi këmbëngul në ndryshimet në rendin për certifikatën e gjelbër

Përfaqësuesit e biznesit - anëtarë të Dhomës Bullgare të Tregtisë, këmbëngulin që të bëhen ndryshime në urdhrin që imponon masat e reja anti-epidemike. Ata kërkojnë që kërkesa për një “certifikatë të gjelbër” të shtyhet deri më 21 nëntor 2021, dhe që..

botuar më 21-10-20 7.21.MD