Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Skulptori Pavell Kojçev me një provokacion të ri artistik – “Larja”

4
Foto: Ani Petrova

Nga bregu i pellgut afër fshatit Osikovica shtrihet një pamje e jashtëzakonshme - një larje e përbashkët e kafshëve të egra dhe e personaliteteve me famë botërore. "Larja" është një provokacion tjetër artistik i skulptorit Pavell Kojçev, me të cilin ai festoi ditëlindjen e tij të 82-të.

Në kompozicion janë ndërthurur piktura dhe skulptura të famshme të klasikëve botërorë, që paraqesin trupa të bukur të zhveshur. Vendosja e tyre në sipërfaqen e ujit bëhet përmes një strukture komplekse të punuar nga skulptori. Në ujë shtrihen së bashku lopë, një buall, një kalë i bardhë dhe një gomar të bëra prej polisteroli.

Në vitin 2009 një bari me një tufë delesh u shfaq në ujërat e pellgut të njëjtë, 70 kilometra larg Sofjes, afër autostradës Hemus. Nuk ka njeri i cili të ketë mbetur indiferent ndaj efekteve magnetike të këtij kompozicioni artistik të njohur si "Kullotë Uji".

"Veprat zbulojnë thelbin e autorit", tha Pavell Kojçev kohë më parë, sipas të cilit skulptorët nuk kanë dëshirë të flasin për veprat e veta.

Projektet jo standarde të artistit bullgar janë të njohura në Gjermani, Austri, Zvicër, Itali, Spanjë, Belgjikë, ndërsa pothuajse të gjitha galeritë vendase pronësojnë punime të tij.

Përpiloi: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: Ani Petrova

Galeria

Më shumë nga rubrika

Andrei Ciubotaru

Arti rumun prezantohet në Galerinë e Qytetit në Varna

Vepra të reja grafike dhe skulpture nga 15 autorë të njohur rumunë, profesorë në Universitetin e Arteve në Bukuresht "UNArte" mund të shihen në Galerinë e Arteve të Qytetit "Boris Georgiev" - Varna deri më 15 qershor. Kuratori i projektit është..

botuar më 21-06-06 11.45.PD

Një bestseller amerikan për fëmijë tregon historinë e një bullgari

Për herë të parë në gjuhën bullgare u botua romani “Dobri” kushtuar historive nga fëmijëria e bullgarit Atanas Kaçamakov, i cili emigroi në SHBA në fillim të shekullit XX. Libri nga shkrimtarja amerikane Monica Shannon u ribotua shumë herë në..

botuar më 21-06-05 8.15.PD

U promovua dokumentari “Vendlindja dhe origjina” për minoritetin bullgar në Shqipëri

Para disa ditësh në godinën e Ambasadës Bullgare në Tiranë u promovua dokumentari “Vendlindja dhe origjina” për minoritetin bullgar në Shqipëri , njoftoi sot.com.al. Skenari i filmit është i z. Selim Hoxhaj, Konsull Nderi i Republikës së..

botuar më 21-06-03 11.11.PD