Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Konferencë shkencore kushtuar përvjetorit të 800 të Manastireve Shkëmbore pranë Ivanovos

Foto: arkiv

Në qytetin danubian Ruse mbahet Konferenca Shkencore Kombëtare kushtuar 800 vjetorit të themelimit të Kishave Shkëmbore pranë Ivanovos. Në forum marrin pjesë 40 mediavistë nga vendi dhe nga jashtë. Nën egjidën e Komisionit Kombëtar të Republikës së Bullgarisë për UNESKO konferenca diskuton të kaluarën dhe të ardhmen e kompleksit unik shkëmbor në rrjedhën e Rezervatit Natyror Historik Rusenski Lom.

Themelues i Kishave Shkëmbore pranë Ivanovos është murgu Joakim i cili më vonë u bë patrik bullgar. Kishat e Ivanovos janë një nga vendet në Bullgari të njohura nga UNESCO si një trashëgimi e mbrojtur kulturore botërore. Konferenca do të zgjasë deri të dielën dhe nga e shtuna puna e saj do të transferohet në kryeqytetin mesjetar bullgar Veliko Tërnovo.


Më shumë nga rubrika

Rregulla të reja për hyrje në Bullgari nga vendet në zonën e kuqe

Nga e enjtja, 29 korrik, shtetasit bullgarë, personat me qëndrim të përhershëm ose afatgjatë në Bullgari dhe familjet e tyre, shtetasit e BE-së dhe Zonës Ekonomike Evropiane, punëtorët sezonalë dhe të huajit që duan të marrin dekret për shtetësi..

botuar më 21-07-27 7.28.MD

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD