Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një lokomotivë me avull niset në një shëtitje romantike nga stacioni Gorna Orjahovica

Foto: bdz.bg

Nga Gorna Orjahovica (Bullgaria Qendrore Veriore) gjatë këtij mëngjesi niset një lokomotivë me avull drejt qytetit Pllaçkovci (Bullgaria Qendrore). Gjatë vitit 2021 Evropa e Bashkuar shënon vitin e transportit hekurudhor, prandaj dhe Hekurudhat Shtetërore Bullgare ofrojnë mundësi që udhëtarët të përjetojnë emocionin e udhëtimit me avull. Kompozicioni i trenit do të jetë i përbërë prej 6 vagonësh të ndarë dhe akoma një vagoni-bistro, dhe do të ndalojë nëpër stacionet në Veliko Tërnovo, Drjanovo, Careva Livada dhe Trjavna. Në rajonin e stacionit Pllaçkovci udhëtarët do të mund të shikojnë lokomotivën me avull të rinovuar tani vonë dhe të njihen me fakte interesante nga historia e transportit tonë hekurudhor. Kurse në qytetin Trjavna i pret një takim me arkitekturën rilindëse të qytetit dhe kishën marramendëse nga fillimi i shekullit të kaluar “Shën Profeti Ilia”.

Përpiluan: Diana Cankova,  Krasimir Martinov

Përgatiti në shqip: Nataniela VasilevaMë shumë nga rubrika

100 video për 100 vjet Varna - qytet turistik

100 video histori të ngjarjeve, vendeve dhe objekteve gjatë shekullit të fundit, tregojnë për zhvillimin e Varnës si një qendër kulturore detare, njofton Bgtourism.bg. Iniciativa e përbashkët e Bashkimit të Operatorëve Turistikë në Bullgari dhe..

botuar më 21-09-12 9.15.PD

Festat e kaçakut Deljo e gjallërojnë qytetin Zllatograd në Rodopet

Sivjet festat tradicionale të Deljos në qytetin e malit Rodopa Zllatograd filluan më 10 shtator dhe do të vazhdojnë deri në fund të muajit. Edicioni i sivjetshëm i festivalit të larmishëm dhe shumëngjyrësh i është kushtuar jubileut 20 vjeçar..

botuar më 21-09-11 8.35.PD

Burgas tashmë është në hartën e turizmit urban në Bullgari

Një sezon i suksesshëm veror turistik evidentojnë në qytetin e bregdetit jugor Burgas. “Dhe nëse deri më tani ishte më shumë një pikënisje për pushuesit në bregdetin jugor të Detit të Zi, tani mund të themi kategorikisht se ne jemi një qytet i..

botuar më 21-09-08 12.46.MD